
През 2025 г. планираните тестове на системата BG-ALERT ще бъдат на 1 април и 1 октомври.
Това ще се случи чрез познатите ни вече предупредителни съобщения, обявиха от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
Тестовите съобщения за проверка на компонентите на BG-ALERT са планирани за 1 април и 1 октомври в периода от 11:00 до 11:30 часа.
Тестовете няма да проверяват дали мобилните устройства на гражданите могат да получават Cell Broadcast съобщения. Това заяви главен комисар Александър Джартов.
Целта на предупреждението на населението е да предоставя навременна и съществена информация на хората в риск и на отговорните институции, така че да вземат решение и предприемат действия в случай на извънредна ситуация.
Според главен комисар Александър Джартов:
„Създаването на съобщения се прави само от компетентни органи, оправомощени със закон да разпространяват предупредителна информация до населението и определени от тях длъжностни лица, които са преминали първоначално обучение. Освен обученията за работа със системата, ГДПБЗН-МВР извършва проверка за автентичност на източника на създаденото съобщение и за изпълнение на изискванията за съдържание и оформление на създаденото съобщение. Чрез системата BG-ALERT Главната дирекция разпространява съобщението до населението“.

Той уточни, че гражданите, които желаят да получават тестови съобщения, трябва да се уверят, че тестовият канал на устройството им е активиран. При провеждане на тестовете ще се използват предвидените за целта съобщения.
Известията от BG-ALERT
Известията от BG-ALERT са стандартизирани и са общо 5 типа:
- „Внимание опасност!“ - те са с най-висок приоритет и няма възможност за изключване от потребителите.
- Следващите типове са известията за „Сериозни опасности“, „Информация“, „Човек в неизвестност“ и „Тестови съобщения“, получаването на които може да бъде управлявано чрез настройките в мобилните устройства.
Тестовите съобщения, планирани за 1 април и 1 октомври тази година, имат възможност за включване/изключване от потребителите. Главен комисар Джартов подчерта, че получаването на съобщенията е съпроводено с характерен звук, който се отличава от използваните на устройствата за останалите известия, като то е възможно и без наличие на SIM карта.
Типовете съобщения се различават по заглавието на „прозореца“ със съдържащото се съобщение: „BG-ALERT. При по-стари устройства с операционна система Android (преди версия 11), без възможност да бъдат актуализирани, няма как да бъдат синхронизирани менютата и в заглавията на „прозореца“ със съдържащото се съобщение. Това е причината за получаване на съобщения със заглавие на „прозореца“: „Сигнал от президента“.
При първоначалния тест на системата през ноември 2023 г. е използвано съобщение с най-висок приоритет, за да се достигне до максимален брой устройства и населението да придобие представа за поведението на устройството при получаване на Cell Broadcast съобщения.
Всички тестове след ноември 2023 г. се провеждат и ще продължат да се провеждат с предвидените за целта съобщения на тестовия канал. Гражданите, които желаят да получават тестови съобщения, трябва да се уверят, че тестовият канал на устройството им е активиран.

Технологията Cell Broadcast
Системата BG-ALERT използва технологията Cell Broadcast. Софтуерните и хардуерни компоненти на системата се изграждат, развиват и поддържат от ГДПБЗН-МВР.
Мобилните оператори предоставят и поддържат инфраструктура за разпространение на Cell Broadcast съобщения от системата BG-ALERT до устройствата на потребителите.
Гражданите могат да получават известия от системата на различни марки и модели устройства, с редица операционни системи и версии.
ГДПБЗН е в контакт с производителите на най-масовите операционни системи, за да се уеднаквят изгледите на менютата и поведението на устройствата. Промени в устройствата могат да се случат само и единствено чрез актуализации на операционните системи.
Сред предимствата на системата Cell Broadcast Service е бързината на разпространение. В рамките на няколко минути може да бъде разпространено съобщение на територията на цялата страна.
При изпращането на съобщения от BG-ALERT не се използват лични данни или информация за местоположението на получателите. Системата предоставя възможност за едновременно разпространение на множество съобщения в една или различни територии, които са с размер до 600 символа.
Технологията се използва в системи за предупреждение на населението повече от 15 години и повечето съвременни устройства са напълно съвместими.
При устройствата на Applе, минимално съвместима версия на операционната система за територията на България е iOS 16.6, докато при Android устройствата няма допълнителни изисквания. За да се получи съобщение, устройството трябва да бъде включено и да е с деактивиран „самолетен режим“.
Важно е мобилното устройство да е в район, където има покритие на използвания мобилен оператор и същевременно да има активно разпространение на Cell Broadcast съобщение. Важни са и персоналните потребителски настройки на устройството.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Подобрение на бизнес климата през април
преди 29 минПроизводствените цени скочили със 17.4% за година
преди 35 мин2500 лв. - средният доход на завършилите Спорт в НСА
преди 1 час30 април: Денят, в който интернет стана достъпен за всички
преди 1 часНидерландско кметство случайно изхвърлило творба на Анди Уорхол?
преди 1 часПоследен ден да декларирате доходите си пред НАП
преди 2 часаПрочети още
Как Испания и Португалия оцеляха без ток: 5 съвета от живеещите на Иберийския полуостров
darik.bgТурско AI приложение открива рак на белия дроб
darik.bgДиректорът на израелската служба за сигурност „Шин Бет“ подаде оставка
darik.bgОт Пеле до Йозил – футболистите, които станаха политици
dsport.bgЦунами тренира с Левски, но Майкон притесни „сините“
dsport.bgУчилищна тревожност: Как да помогнем на детето си?
9meseca.bg