
През 2025 г. планираните тестове на системата BG-ALERT ще бъдат на 1 април и 1 октомври.
Това ще се случи чрез познатите ни вече предупредителни съобщения, обявиха от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
Тестовите съобщения за проверка на компонентите на BG-ALERT са планирани за 1 април и 1 октомври в периода от 11:00 до 11:30 часа.
Тестовете няма да проверяват дали мобилните устройства на гражданите могат да получават Cell Broadcast съобщения. Това заяви главен комисар Александър Джартов.
Целта на предупреждението на населението е да предоставя навременна и съществена информация на хората в риск и на отговорните институции, така че да вземат решение и предприемат действия в случай на извънредна ситуация.
Според главен комисар Александър Джартов:
„Създаването на съобщения се прави само от компетентни органи, оправомощени със закон да разпространяват предупредителна информация до населението и определени от тях длъжностни лица, които са преминали първоначално обучение. Освен обученията за работа със системата, ГДПБЗН-МВР извършва проверка за автентичност на източника на създаденото съобщение и за изпълнение на изискванията за съдържание и оформление на създаденото съобщение. Чрез системата BG-ALERT Главната дирекция разпространява съобщението до населението“.

Той уточни, че гражданите, които желаят да получават тестови съобщения, трябва да се уверят, че тестовият канал на устройството им е активиран. При провеждане на тестовете ще се използват предвидените за целта съобщения.
Известията от BG-ALERT
Известията от BG-ALERT са стандартизирани и са общо 5 типа:
- „Внимание опасност!“ - те са с най-висок приоритет и няма възможност за изключване от потребителите.
- Следващите типове са известията за „Сериозни опасности“, „Информация“, „Човек в неизвестност“ и „Тестови съобщения“, получаването на които може да бъде управлявано чрез настройките в мобилните устройства.
Тестовите съобщения, планирани за 1 април и 1 октомври тази година, имат възможност за включване/изключване от потребителите. Главен комисар Джартов подчерта, че получаването на съобщенията е съпроводено с характерен звук, който се отличава от използваните на устройствата за останалите известия, като то е възможно и без наличие на SIM карта.
Типовете съобщения се различават по заглавието на „прозореца“ със съдържащото се съобщение: „BG-ALERT. При по-стари устройства с операционна система Android (преди версия 11), без възможност да бъдат актуализирани, няма как да бъдат синхронизирани менютата и в заглавията на „прозореца“ със съдържащото се съобщение. Това е причината за получаване на съобщения със заглавие на „прозореца“: „Сигнал от президента“.
При първоначалния тест на системата през ноември 2023 г. е използвано съобщение с най-висок приоритет, за да се достигне до максимален брой устройства и населението да придобие представа за поведението на устройството при получаване на Cell Broadcast съобщения.
Всички тестове след ноември 2023 г. се провеждат и ще продължат да се провеждат с предвидените за целта съобщения на тестовия канал. Гражданите, които желаят да получават тестови съобщения, трябва да се уверят, че тестовият канал на устройството им е активиран.

Технологията Cell Broadcast
Системата BG-ALERT използва технологията Cell Broadcast. Софтуерните и хардуерни компоненти на системата се изграждат, развиват и поддържат от ГДПБЗН-МВР.
Мобилните оператори предоставят и поддържат инфраструктура за разпространение на Cell Broadcast съобщения от системата BG-ALERT до устройствата на потребителите.
Гражданите могат да получават известия от системата на различни марки и модели устройства, с редица операционни системи и версии.
ГДПБЗН е в контакт с производителите на най-масовите операционни системи, за да се уеднаквят изгледите на менютата и поведението на устройствата. Промени в устройствата могат да се случат само и единствено чрез актуализации на операционните системи.
Сред предимствата на системата Cell Broadcast Service е бързината на разпространение. В рамките на няколко минути може да бъде разпространено съобщение на територията на цялата страна.
При изпращането на съобщения от BG-ALERT не се използват лични данни или информация за местоположението на получателите. Системата предоставя възможност за едновременно разпространение на множество съобщения в една или различни територии, които са с размер до 600 символа.
Технологията се използва в системи за предупреждение на населението повече от 15 години и повечето съвременни устройства са напълно съвместими.
При устройствата на Applе, минимално съвместима версия на операционната система за територията на България е iOS 16.6, докато при Android устройствата няма допълнителни изисквания. За да се получи съобщение, устройството трябва да бъде включено и да е с деактивиран „самолетен режим“.
Важно е мобилното устройство да е в район, където има покритие на използвания мобилен оператор и същевременно да има активно разпространение на Cell Broadcast съобщение. Важни са и персоналните потребителски настройки на устройството.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 4 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 5 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 5 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 5 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 6 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 7 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgРазбраха се! Реал Мадрид и Карло Анчелоти се разделят
dsport.bgИлия Груев и компания празнуват лудо сред море от десетки хиляди фенове (ВИДЕО)
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg