Даниел Кретински ще се превърне в новия собственик на Royal Mail, след като продажбата на пощенската служба беше одобрена от британското правителството. За първи път в своята 500-годишна история тя ще стане собственост на чужденец. 

Чешкият предприемач е описван като "тих сфинкс" заради неразгадаемия си стил на управление. Нетното богатство на 49-годишния бизнесмен се оценява на около 7.2 млрд. евро. 

Кой е Даниел Кретински?

Кретински - син на професор по компютърни технологии и старши съдия, е учил политически науки и право в Бърно, в югоизточната част на Чехия, преди да се присъедини към инвестиционна компания, наречена J&T Finance Group, съоснована от бизнесмена Патрик Ткач.

Кретински се издига до дялов партньор в J&T, което след това му дава ключова роля в отделянето на въглищните и газови централи на компанията през 2009 г. под името EPH. Това включва и тръбопровод, изпращащ руски газ до Централна и Източна Европа. 

Именно Даниел Кретински е човекът, който изгражда империята EPH, като купува активи за изкопаеми горива, които смята за подценени.

Какви са останалите му бизнес интереси?

Използвайки тези печалби, Кретински придобива серия от активи с по-голям културен характер. Те включват дялове във футболните клубове Уест Хям в Лондон и Спарта Прага.

Той има участие и в няколко търговски вериги, включително американския универсален магазин Macy’s, веригата за маратонки Foot Locker, германската верига Metro, както и 10% дял в Sainsbury’s.

Той също така притежава няколко медии. Във Франция има финансови интереси в ежедневниците Le Monde и Libération, като в същото време е и издател на списание Elle. 

Надеждите за Royal Mail 

Преди седмици компанията на Кретински заяви, че има „мисия да превърне Royal Mail в успешен модерен пощенски оператор с висококачествени услуги и продукти за своите клиенти“.

Условията, договорени от EP Group, включват запазване на името на марката, седалището и данъчното пребиваване на Royal Mail в Обединеното кралство за следващите пет години.

Той също така постигна принципно споразумение със синдикатите, което включва работниците да получават 10% дял от всички дивиденти, изплащани на Кретински, както и формирането на работна група, която ще се среща ежемесечно с директорите на Royal Mail, за да даде на служителите по-голяма роля и тежест в управлението.  

Смята се, че чешкият милиардер иска да изгради паневропейски логистичен бизнес, който да съперничи на Evri или дори на Amazon.

В крайна сметка, като инвестира в иновативни практики, като автоматизирани шкафчета за доставка, надеждата е, че Royal Mail може да си върне пазарния дял, който е загубила през последните години.

Как Royal Mail се озова "на тезгяха"?

От първото назначаване на крал Хенри VIII за магистър на пощите през 1516 г. до създаването на първата официална институция през 1635 година при управлението на Чарлз I, историята на Royal Mail винаги е била на държавна компания.

Това се променя през 2013 г., когато воденото от консерваторите коалиционно правителство я приватизира.

Оттогава британските пощи са изправени пред постоянни затруднения. Правителството е критикувано за това, че е подценило акциите на компанията на борсата, което позволява на частните инвеститори да направят бърза възвръщаемост.

Наскоро се стигна и до спорове между ръководството и служителите, които доведоха до напускането на главния изпълнителен директор Саймън Томпсън. През януари 2023 г. пощите станаха обект и на хакерска атака, която допълнително усложни ситуацията.

Всички сътресения се случват на фона на промените в дейността на пощите. Обемите на колетите скачат заради бума на онлайн пазаруването, докато количеството на изпратените писма е намаляло наполовина от 2011 г. насам.