В България има около 30 000 семейства, които всеки месец пазаруват хранителни стоки онлайн. Ръстът спрямо предходната година е с почти 40%.
Това заяви в "Портфейл" в ефира на Дарик радио основателят на платформата eBAG Иван Александров.
По думите му, освен активния ръст на потребителската база през последните години, се наблюдава и устойчивост.
Когато един човек започне да пазарува онлайн, той рядко се връща към конвенционалното обикаляне по магазините, тъй като дигиталните приложения му спестяват много време и усилия.
"Много по-лесно е да конкролирате бюджета си за хранителни стоки при пазаруване в онлайн приложение, отколкото в супермаркета. Това е така, защото виждате в реално време каква е сметката, а не чак когато стигнете на касата.
Освен това можете да лимитирате т. нар. "импулсивни" покупки. Всеки, който има деца, знае какво може да представлява едно пазаруване в супермаркета с тях", каза още Александров.
Според основателя на eBAG, онлайн пазаруването не оскъпява кошницата, защото онлайн търговците се опитват да поддържат цени, които да са конкурентни на хипермаркетите и останалите магазини.
"Може да има продукти, които при нас са малко по-скъпи, други пък са малко по-евтини. Това зависи и от моментните промоции при всеки търговец.
Отделно от това, при нас доставката е безплатна за поръчки над 100 лева, така че в тези случаи тя също не оскъпява пазаруването", обясни Иван Александров.
По отношение на профила на хората, които най-често пазаруват онлайн, той заяви, че е изключително разнообразен. Основният сегмент са хората между 30 и 40 години, семейни, с едно или две деца, за които пазаруването обикновено отнема повече време.

"Имаме обаче и други специфични групи, например възрасните хора, за които физическото пазаруване е трудно", обясни основателят на eBAG.
Според него, единственото нещо, които в момента забавя развитието на онлайн търговията у нас, е бавната доставка. А при търговията с хранителни продукти и стоки от първа необходимост клиентите обикновено искат да си получат продуктите в рамките на няколко часа.
"Пиковите часове обикновено са вечерно време, между 5 и 9 вечерта. Доста натоварените са и сутрешните, между 8 и 10, като обикновено това са поръчки, направени от предишния ден.
Вторник и сряда обикновено са по-слаби дни, тогава много малко хора пазаруват по принцип. Най-силният ден от седмицата в последните години е неделя, като обемите започват да се покачват още от петък", каза още Иван Александров.
На въпрос за регулациите върху онлайн търговията с хранителни стоки, той коментира, че всички складове и автомобилите за доставка са регистрирани в Българската агенция по безопасност на храните.
Освен това, за да се стимулира внимателното поведение на доставчиците на пътя, колите са оборудвани със системи, които предупреждават за евентуални нарушения от тяхна страна.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
18.05.2025Тази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
18.05.2025Тази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
18.05.2025Защо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
18.05.2025Имотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
18.05.2025Google One надхвърли 150 милиона абонати
18.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНаполи се спъна срещу Парма и остана без треньор за решаващата битка
dsport.bgИнтер изпусна феноменален шанс да оглави Серия А, Лацио заглуши „Меаца“ в края
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg