Чудите ли се защо вече изпитвате затруднения с онази цел, която сте си поставили за новата година?
Ново проучване предполага, че формирането на здравословни нови навици отнема по-дълго, отколкото се смяташе досега.
В продължение на години народната мъдрост гласеше, че са необходими само 21 дни, за да добавим нов навик към ежедневието си.
Проведено наскоро проучване на Университета на Южна Австралия (UniSA) обаче сочи, че утвърждаването на новите навици обикновено отнема около два месеца, като този период може да достигне и близо година.
Учените са достигнали до това заключение след направен метаанализ на 20 предишни проучвания, публикувани в периода 2008 – 2023 г., в които са взели участие над 2 600 души.
Тези проучвания са оценявали обичайното поведение на хората, за да установят една цялостна тенденция относно продължителността на времето, необходимо за формирането на здравословни навици. Тези навици включват спорт, консумация на вода, прием на витамини, почистването на зъби с конец и други.
Учените се надяват, че техните констатации ще мотивират хората да не се отказват от опитите си да формират здравословни навици, дори и това да отнема по-дълго от очакваното.
“Мисля, че основното нещо е, че това помага на хората да си зададат реалистични очаквания,” казва пред CNN Бен Сингх, изследовател в UniSA и съавтор на проучването.
“Често нещата не се получават бързо.”
Проучването, публикувано в изданието Healthcare, установява, че средното време, необходимо за формирането на нови, здравословни навици, е 59-66 дни, но може да отнеме и до 335 дни.
Сингх подчертава факта, че това колко време отнема на един човек формирането на здравословни навици е различно при всеки и зависи също така от това какъв е навикът.
“Установихме, че понякога простички дейности, като почистване на зъби с конец всеки ден, може да отнемат една седмица, за да се станат част от ежедневието на човек. По-сложните видове поведение, като промяна на начина на хранене и физическата активност, може обаче да отнемат доста по-дълго време.”
Той обяснява, че митът за 21 дни идва от книгата от 1960 г. “Психокибернетика” на пластичния хирург Максуел Малц, в която авторът казва, че по негови наблюдения на пациентите му били необходими средно по 21 дни, за да свикнат с новия си външен вид след операция.
Сингх казва, че хората се придържат към идеята за “бързо решение” като мотивация.
Има ли опасност новото проучване да направи намали склонността на хората да опитват да оформят нови навици?
“Има вероятност това да отблъсне хората и вероятно да го обезсърчи и да ги демотивира,” казва Сингх.
“Има обаче хора, които може би смятат, че формирането на нов навик ще им отнеме 21 дни, но след изминаването на този период продължават да изпитват затруднения. Това проучване и тези доказателства най-малкото им предоставят реалистични показатели, които могат да следват.”
Сингх също така казва, че проучването предоставя конкретни съвети за формирането на здравословни навици.
“Ако хората искат да започнат да се хранят по-здравословно или да спортуват повече, тогава интегрирането на тези нови навици в сутрешното им ежедневие е по-ефективно, отколкото по-късно през деня, защото хората имат склонността да губят мотивация или да са по-заети по-късно през деня.”
Например, ако искате да си създадете навик да ядете повече плодове, Сингх препоръчва да хапвате ябълка със сутрешното си кафе.
Бенджамин Гарднър, директор на инициативата Habit Application and Theory (HabitAT) в Университета на Съри в Англия, казва, че резултатите от проучването трябва да се интерпретират предпазливо.
“Важно е да се подхожда предпазливо към идеята, че хората или ‘имат навик’ или ‘нямат навик’, което се подразбира от това проучване,” казва Гарднър, който не е участвал в него.
“Всъщност, навикът варира в един континуум, с други думи, навикът става по-силен с времето, а не достига някаква магическа точка, при която вече е ‘напълно формиран.’”
Гарднър казва, че най-добрият начин за формирането на навик е посредством “контекстно-последователно повторение,” или установяването на ситуация, с която се сблъсквате редовно и след това се придържате към избраното от вас поведение всеки път, когато се натъквате на тази ситуация.
Необходими са още изследвания, за да се установи как успелите хора поддържат новите навици, разглеждани в проучването, отбелязва Сингх.
“Много от изследванията са доста краткосрочни,” казва той.
“Наистина имаме нужда от повече дългосрочни проучвания. За да установил дали ако някой успешно е променил навиците си и е подобрил поведението си след 12 седмици, продължава да го прави и след 12 месеца?”
Цялостното послание на проучването е ясно: ако искате да превърнете 2025 г. във вашата година на здравословните навици, бъдете търпеливи – вашата нова версия може да появи след няколко месеца, а не след няколко седмици.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на всички Седем чудеса на древния свят
преди 2 часаНай-надеждните криптоборси в света
преди 2 часаКолко време отнема формирането на здравословни нови навици?
преди 3 часаГермания - световен шампион по болнични
преди 3 часаВ Лас Вегас отваря музей на сладоледа с тематични хотелски апартаменти и епичен бюфет
преди 3 часаФБР с мащабни съкращения на персонал
преди 4 часаПрочети още
Марко Рубио: Интересът на Тръмп към Гренландия „не е шега“
darik.bgLA FireAid: Едни от най-големите музикални звезди се качиха на една сцена с благотворителна цел (ВИДЕО И СНИМКИ)
darik.bgСпасиха жена в „Пирогов“ след усложнения при инжектиране на ботокс
darik.bgКой спечели и кой загуби от сделката между Далас и ЛА Лейкърс?
dsport.bgСкандал в Нидерландия: Хееренвеен на Християн Петров игра срещу 12 души
dsport.bgЕдно слънчево дете се бори за живота си - нека му помогнем
9meseca.bg