![Компании, придобили активи за милиарди, сега ги продават на минимални цени](/media/016/hashatu.l.webp)
Компании, похарчили милиарди долари за лошо подбрани придобивания в последните години, сега се освобождават от тези активи на минимални цени.
Alibaba Group Holding Ltd. обяви тази седмица, че ще продаде китайската верига универсални магазини Intime на местна компания за облекла срещу 1 млрд. долара. Цената представлява около 30% от оценката на компанията, когато Alibaba я придоби през 2017 г.
Интернет гигантът, който до голяма степен се отказа от придобиванията под натиска от правителството, обяви, че ще отчете 1.3 млрд. долара загуба от сделката.
Тя беше обявена ден, след като BlackBerry Ltd. информира, че ще продаде подразделението си Cylance на стартъпа за разработка на софтуер Arctic Wolf за 160 млн. долара плюс малко количество акции. Това е далеч от 1.4-те млрд. долара, които BlackBerry плати през 2018 г.
Под притежанието на BlackBerry, Cylance записа значителни загуби, а приходите ѝ са паднали с над 50%, според анализатори в Royal Bank of Canada.
Тези ходове показват как компании, които се втурват към придобивания по време на бум, може да „изтрезнеят“ и да съжаляват за тези покупки само няколко години по-късно.
Миналия месец Just Eat Takeaway.com NV постигна споразумение за продажбата на щатската компания за доставка на храна Grubhub за 650 млн. долара, което е с близо 90% по-малко от цената, коятo плати, за да придобие бизнеса в разгара на пандемията от COVID-19.
Надплащането беше неизбежният страничен продукт на ера, в която конкуренцията за активи беше ожесточена, казва Оливер Шарпинг, портфейлен мениджър в Berenberg.
![Банкери: IPO пазарът в Европа ще преодолее опасностите през 2025 г.](/media/016/fragetty.s.webp)
“Годините на нулеви лихвени проценти и истерията по сделки, подсилена от пандемията, повишиха пазарните оценки на редица компании в популярни сектори, като често те нямаха общо с реалността,” казва Шарпинг.
“Сега, когато духът на времето изисква отрезвяващ поглед в огледалото, компаниите се освобождават от излишното, продават слабо представящите се активи и избират бруталната честност, дори и това да им струва милиарди долари.”
Компаниите не са оценили правилно синергиите, а очакваните ползи от някои от сделките са били надценени, смята Валерия Виткова, старши преподавател в бизнес училището Bayes към City University of London.
Сега може би е подходящо време да се намерят купувачи за тези активи, след като M&A пазарът се активизира отново, казва Виткова. Като цяло, обемите на M&A сделките са нараснали с 16% през тази година - до 3.2 трлн. долара, според данни на Bloomberg, а банкери очакват темпото да се ускори още повече през следващата.
Тези продажби позволяват на компаниите да се фокусират върху подкрепата за основната си дейност в ключов период. Alibaba работи по въпроса със съживяването на растежа на китайското си подразделение за електронна търговия, където се сблъсква със сериозна конкуренция в лицето на PDD Holdings Inc. и ByteDance Ltd.
Междувременно, главният изпълнителен директор на BlackBerry Джон Джиаматео се опитва да подобри нещата в компанията, като отделя повече внимание на бизнеса с Интернета на нещата, както и на платформите ѝ за сигурна комуникация.
Повторна възможност
Представител на Just Eat Takeaway е заявил пред Bloomberg, че пазарът се е променил, откакто компанията придибива Grubhub, като конкуренцията се е увеличила, а оценките на компаниите в сектора падат.
Продажбата на Grubhub на Wonder Group Inc. представлява “най-привлекателния изход” и “отразява настоящата траектория на бизнеса,” казва същият представител.
Представител на BlackBerry пък е заявили, че компания е “изключително доволна” от развръзката със Cylance, което ще подпомогне рентабилността и ще ѝ позволи да се фокусира върху двигателите на растежа в нейния портфейл.
Компании ще продължат да продават придобити активи, при които нещата не са се получили, тъй като пазарите възнаграждават фокуса и наказват раздутите компании, казва Шарпинг от Berenberg.
Това би могло да предостави добри възможности за богати корпоративни купувачи, които търсят изгодни сделки, както и за компании за дялово инвестиране, които, според данни на Bloomberg, разполагат с 1.6 трлн. долара средства за харчене.
“Преоценката на активите отвори отново вратите за дисциплинирани купувачи да действат,” каза Шарпинг.
“Виждаме как опортюнисти използват по-чистите си счетоводни баланси и по-строгия фокус, за да придобиват обезценени активи с дългосрочен потенциал.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как да отказваме без да изпитваме вина?
преди 3 часаКакво не знае българският бизнес за европейските финансови инструменти?
преди 3 часаiPhone губи от глобалния си пазарен дял през 2024 г.
преди 4 часаКакво е дезодорант за цяло тяло и имате ли нужда от него?
преди 4 часаДесет от най-красивите градове на крайбрежието на Амалфи
преди 5 часаНай-големият европейски пенсионен фонд продал целия си дял в Tesla
преди 5 часаПрочети още
Зеленски готов да разменя пленени севернокорейци за украински войници
darik.bgОгненият ад в Ел Ей: Продължава да расте броят на жертвите
darik.bg“О, Боже, как въобще ще се справя?!”: Джъд Лоу потвърди, че ще играе “Вълшебникът от Кремъл”
darik.bgОфициално: Левски откупи Евертон Бала
dsport.bgОфициално: ЦСКА се раздели с Емануел Шакич
dsport.bgВалери Йорданова стана майка за първи път
9meseca.bgФън шуй промени за дома
idei.bgДомашни растения, които пречистват въздуха в стаята
idei.bgKъде да поставите телевизора
idei.bg