
Европейската централна банка (ЕЦБ) не може да отстъпи пред инфлацията - на фона на търговската политика на САЩ, която поражда несигурност, заяви президентът на финансовата институция Кристин Лагард.
“Това е ежедневна битка,” заяви тя пред радио France Inter.
“Почти сме там, където трябва да бъдем, но трябва да останем там, така че това е една постоянна борба.”
ЕЦБ понижи лихвите на шест пъти с по 0.25% от юни, макар че засега няма ясен консенсус за това какво ще се случи на следващото заседание на 17 април.
Това е така отчасти заради планираното за 2 април обявяване от страна на Доналд Тръмп на реципрочни мита и техните все още непредвидими глобални последствия. Според Лагард:
“Ние сме абсолютно решени да стигнем до това целево ниво от 2%” по отношение на инфлацията. По отношение на пътя дотам, някои искат да галопират, а други да се движат в лек тръс, но да изчакаме и да видим какви препятствия има по пътя.”
Лагард говори ден преди излизането на данните за инфлацията в еврозоната за март, като икономисти прогнозират само ограничено подобрение, което ще предложи аргументи и по двете страни на дебата дали лихвите да бъдат понижени отново.

“Трябва да анализираме данните в движение, да не очакваме и да не прогнозираме какво ще се случи следващата седмица или следващия месец,” казва тя.
“Нека запишем всички данни и да направим сериозен анализ на перспективите пред ценовата стабилност, която остава компасът.”
Коментирайки търговската политика на Тръмп, Лагард заяви, че неговите мерки ще навредят на глобалната икономика, като смята, че “всички губят при една търговска война, в това число и САЩ.”
“За съжаление, сме заложници на редица несигурности, а когато г-н Тръмп реши да вдигне митата с 25% за автомобилния сектор или пък пристъпи към реципрочност, което ще влезе в сила от 2 април, това непременно води до промени.”
Въпреки всичко, това е възможност за Европа, смята Лагард, която е бивш министър на финансите на Франция.
“Днес се намираме на два дни от дълбоки промени в геополитиката и геоикономиката, внесени от американския президент. За нашата Европа и Франция, разбира се, аз виждам това като стъпка напред към независимостта. Намираме се пред екзистенциален момент за Европа, при който, ако успеем да направим тази стъпка към независимостта по отношение на отбраната, енергетиката и финансите, ние трябва абсолютно да поемем юздите сега.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg