Най-големите круизни компании в света наливат все повече пари в частни дестинации за техните пасажери, тъй като процъфтяващото търсене се сблъсква с реакцията срещу свръхтуризма на някои от най-популярните места по света, пише Financial Times.

Най-големият оператор - Carnival, разработва частния круизен курорт Celebration Key на стойност 600 милиона долара на остров Гранд Бахама. Очаква се първата по рода си ексклузивна круизна дестинация на компанията да отвори врати следващата година.

Междувременно, конкуренцията, в лицето на Royal Caribbean, планира да похарчи подобна сума за изграждането на курорта Perfect Day Mexico с площ от 200 акра на карибския бряг на Мексико в Махахуал. Той ще има плажове, водни паркове и други забавления, а плановете са да отвори през 2027 г.

Друг голям оператор - Norwegian Cruise Line, изгражда кей за два кораба до собствения си частен остров Great Stirrup Cay, за да може да удвои броя на посетителите до 700 000 от 2026 г.

"До 2025 г. пътническият капацитет на притежаваните от круизни компании частни острови в Карибите ще се е удвоил спрямо 2019 г.", прогнозира пред FT Кристиан Савели, директор по круизни анализи в Tourism Economics.

Индустрията се надява да повтори успеха на частния остров Perfect Day CocoCay на Royal Caribbean, който беше отворен отново през 2019 г. след реконструкция на стойност 250 милиона долара.

Анализаторите на Barclays приписват почти 8-процентно увеличение на нетната доходност на круизния оператор именно на този проект.  

Royal Caribbean също така разработва два плажни клуба на Бахамските острови и в Мексико, които трябва да бъдат отворени до 2026 г. Базираната в Маями круизна компания сваля натиска от системата чрез предоставяне на нови изживявания за своите гости на дестинации, където иначе няма достатъчно работа, обяснява нейният изпълнителен директор Джейсън Либърти. 
 
Главният изпълнителен директор на Norwegian Хари Сомер наскоро каза, че новият кей на Great Stirrup Cay, в крайна сметка, трябва да генерира „по-високо удовлетворение на гостите, по-високи приходи и по-висока честота на повторение на пътуванията". 

Ръстът на търсенето срещу опасенията от "свръхтуризъм"

Операторите харчат пари за изграждане на свои собствени курорти, докато се опитват да балансират нарастването на търсенето след пандемията и обратната реакция срещу нарастващия брой и размер на круизните кораби в пренаселените туристически дестинации.

През 2023 г. 31.7 милиона души по света са пътували с круизни кораби, което е със 7% повече от 2019 г., според Международната асоциация на круизните линии.

Очаква се броят на пътниците да достигне 39.7 милиона до 2027 г. Carnival, Royal Caribbean и Norwegian наскоро увеличиха прогнозите си за печалбите за тази година, водени от нарастващите резервации.

Савели казва, че броят на пътниците нараства по-бързо в Карибите, отколкото във всички други големи региони, включително Средиземноморието, воден от популярността на частните курорти.

И докато повече хора искат да отидат на круизни пътувания, все по-малко местни жители се радват да ги видяг. На най-големите круизни кораби беше забранено да акостират във Венеция и по-рано тази година градът започна да таксува еднодневните екскурзии с входна такса от 5 евро. 

През септември властите в Ибиса обявиха, че не повече от два круизни кораба ще имат право да акостират едновременно. Аляска пък ще наложи ограничение на броя на круизните пътници, посещаващи основното пристанище Джуно от 2026 г.

Джейсън Либърти от Royal Caribbean казва, че не круизните кораби, а платформите за краткосрочни наеми, като Airbnb, и силният ръст на местното население са основните причини за "задръстванията" в някои курорти. 

Но Боб Левинщайн, главен изпълнителен директор на платформата за круизни ваканции CruiseCompete.com, казва, че притесненията за прекомерния туризъм са основателни и са накарали круизните компании да мислят по-сериозно за това как могат да имат по-голям контрол върху дестинациите.

По думите му изграждането на частни курорти са едно от интелигентните решения на този проблем.