С аквапаркове, ресторанти и стотици каюти, круизните кораби използват огромно количество енергия при всяко пътуване, а някои от тях отделят повече въглероден диоксид годишно от малък град.

Според анализ на данните за европейските емисии от Which?, Disney Cruise Line е компанията, управляваща най-замърсяващите кораби. 

Disney Dream - единственият й кораб, плавал в европейски води през миналата година, отделя средно 1481 кг емисии въглероден диоксид на морска миля по време на своите пътувания.

Which? установява още, че Norwegian Cruise Line е вторият най-голям замърсител - с 10 кораба, пътуващи из континента, всеки от които отделя около 1413 кг въглероден диоксид на морска миля.

Три от попадащите в топ 10 най-замърсяващи мега-кораби - с капацитет за хиляди пътници, принадлежат на Norwegian. Корабите на Princess Cruises (1 253 кг), Royal Caribbean (1 248 кг) и MSC Cruises (1 229 кг) също имат средно високи емисии.

Потребителският сайт анализира емисиите на круизните линии на измината морска миля въз основа на данните за въглеродните емисии на ЕС за 2023 г., публикувани през септември 2024 г., съобщава The Independent.

Говорител на Disney Cruise Line обаче посочва, че методологията, използвана от Which? „не отразява точно пълния контекст на нашите операции“. От компанията добавят:

„Disney Cruise Line отговаря на всички стандарти за качество на въздуха и водата. Докато плава в Европа, Disney Dream използва комбинация от хидротретирано растително масло заедно с морски газьол с изключително ниско съдържание на сяра, което намалява емисиите парникови газове над изискванията на International Maritime Organization. DCL се ангажира да продължи да намалява своите емисии в съответствие с екологичните цели на The Walt Disney Company.“

От Which? посочват, че малък град с население от 5 000 до 19 999 души може да отдели 93 995 тона въглероден диоксид. За сравнение, само Norwegian Epic е изпуснал 95 000 тона през 2023 г. - колкото град с 20 000 жители.

Затова той е обявен и за най-замърсяващия круизен кораб в Европа от организацията.

Според Norwegian обаче, цифрите не „отчитат времето, прекарано в пристанището“, където емисиите са по-ниски и корабите стоят продължителен период. Круизната компания също така се ангажира с „намаляване на емисиите парникови газове с 25 процента до 2030 г.“

По-добре самолет от круиз

Консултантската компания в областта на намаляването на въглеродните емисии Ecollective установява, че въглеродният отпечатък на круизен пътник в Европа може да е по-голям от този на пътуващ за почивката си със самолет на кратки разстояния.

Според организацията, двуседмичен карибски круиз, включващ и полети за връщане до Барбадос (6196 кг CO2e), има въглероден отпечатък повече от два пъти по-голям от двуседмична ваканция в самия Барбадос (2487 ​​кг CO2e).

Наоми Лийч, заместник редактор на Which? Travel, казва:

„Летовниците стават все по-загрижени за въздействието на тяхното пътуване както върху околната среда, така и върху местните общности. Емисиите, генерирани от някои от най-големите круизни кораби в Европа, са просто зашеметяващи. Ясно е, че трябва да се направи повече, за да се изчисти круизната индустрия и да се справим с така наречения greenwashing, за да гарантираме, че потребителите получават ясна и честна информация за въздействието на круизите.“

Най-замърсяващите европейски круизни линии

Disney Cruise Line – 1481 средни емисии на CO2 на разстояние (кг CO2/n миля)

Norwegian Cruise Line – 1413 кг CO2/n миля

Princess Cruises – 1253 кг CO2/n миля

Royal Caribbean – 1248 кг CO2/n миля

MSC Cruises – 1229 кг CO2/n миля

Virgin Voyages – 1229 кг CO2/n миля

Celebrity Cruises – 1228 кг CO2/n миля

Cunard – 1207 кг CO2/n миля

P&O Cruises – 1108 кг CO2/n миля

Costa Cruises – 1051 кг CO2/n миля