Мистериозен вид магма, открита в изчезнали вулкани в различни части на света, може да съдържа изобилие от редкоземни елементи - ключови съставки за електрическите превозни средства, вятърните турбини и други чисти технологии.
Редкоземните елементи, като лантан, неодим и тербий, са от решаващо значение за прекъсване на дългата разрушителна връзка на човечеството със затоплящите планетата изкопаеми горива.
Тези материали, всъщност, не са толкова редки, но са предизвикателни за извличане, понеже често се срещат в ниски концентрации. Тъй като търсенето им нараства, много държави търсят нови източници, за да прекъснат зависимостта си от Китай, който в момента доминира в сферата.
Нов път за извличане на редки земни елементи
Ново проучване, представено във вторник, „потенциално отваря нов път за извличане на редки земни елементи“, казва Майкъл Аненбург, научен сътрудник в Австралийския национален университет и автор на изследването.
То е вдъхновено от миналогодишното откритие на огромно находище на редкоземни елементи в Кируна в Арктическа Швеция - миньорски град, разположен върху огромна маса от желязна руда, образувана преди около 1600 милиона години след интензивна вулканична дейност.
За учените от Австралийския национален университет и Университета на Китайската академия на науките това повдига голям въпрос: защо редкоземните елементи са там?
Те искат да разберат дали това е „геоложка авария“ или има нещо присъщо на тези богати на желязо вулкани, което ги прави богати и на редкоземни елементи, казва Аненбург за CNN.
Учените нямат достъп до подобен вулкан, тъй като е невероятно рядък. „Никога не сме виждали богата на желязо магма да изригва от активен вулкан, но знаем, че някои изгаснали вулкани, които са на милиони години, са имали този енигматичен тип изригване“, казва Аненбург.
Така че те симулират камера с магма в своята лаборатория, използвайки синтетична скала със състав, подобен на тези в изчезналите вулкани, поставяйки я в пещ под налягане и нагрявайки я до изключително високи температури.
След като скалата се разтопи, богатата на желязо магма абсорбира всички редкоземни елементи от заобикалящата я среда, според проучването, което заключава, че тази богата на желязо магма е до 200 пъти по-ефективна при концентрирането на редкоземни елементи от магмата, която изригва от обикновени вулкани.
Констатациите показват, че може да има неизследвани находища на редкоземни елементи в изчезнали вулкани по целия свят, включително в Съединените щати, Чили и Австралия.
В много от тези обекти вече се добива желязна руда, което ги прави потенциално печеливш ход за компаниите и околната среда, казва Аненбург. Компаниите могат да получат повече стойност от мината и „вече да не се налага да си набавяме ресурси от ново място“, допълва той.
Екологични проблеми, детски труд и недостатъчно рециклиране
Добивът на редкоземни метали страда от екологични проблеми поради използването на токсични химикали, които могат да замърсят почвата и подземните води. Правозащитни групи съобщават и за нарушения на човешките права, включително използването на детски труд.
Някои експерти предполагат, че човечеството трябва да се съсредоточи повече върху рециклирането на редкоземни елементи, отколкото върху добива.
Скорошно проучване установи, че материали от стари мобилни телефони, електрически превозни средства и други източници могат да осигурят огромен и пренебрегван източник на редки земни елементи, който може значително да намали нуждата от добив.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Активите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 16 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 25 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg