Бизнесът се нуждае от финансиране, а в новата икономическа реалност едно от основните изисквания е инвестициите да гарантират не само печалба, но и устойчивост.
Това ще е една от водещите теми в първата конференция на Darik Business Review за 2023 г. - ESG - Investing in our future, която ще се проведе на 19 април в зала "Васил Левски" на Hyatt Regency Sofia.
Един от участниците в дискусията ще е Мартин Гиков - изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Фонда на фондовете.
Той е заемал ръководни позиции в рамките на Уникредит Булбанк в България, като е бил изпълнителен директор на „Уникредит Лизинг“ и е отговарял пряко за дейността на „Уникредит Флийт Менидмънт“ и „Уникредит Застрахователен брокер“.
Бил е член и на Управителния съвет на Pirelli RE AD, съвместно дружество между Уникредит Булбанк и италианската Pirelli SPA. Ръководил е Управление „Структурирано финансиране“, и е бил директор „Бизнес развитие - инвестиционно банкиране“.
Работил е и за международни компании като Ernst & Young, инвестиционната компания Charles Schwab в САЩ, Bank Austria във Виена, Lukoil и Corps of Commissionaires, Великобритания.
Завършил е магистър по бизнес администрация за висш мениджмънт „Global Executive MBA“ от Виенския икономически университет, WU - Vienna и Щатския Carlson School of Management към Университета на Минесота, САЩ.
Mагистър e по „Счетоводен мениджмънт“ от УНСС. Бакалавър е по „Финанси, икономика и международен бизнес от Щатския университет на Аризона - ASU.
Притежава и редица сертификати и лицензи от NASD, ACCA и Harvard Business School.
Ето какво каза изпълнителният директор на Фонда на фондовете в аванс преди събитието пред Darik Business Review по темата за устойчивото финансиране.
Разширява ли се обхватът на "зеленото" финансиране за бизнеса в България?
Зеленото финансиране в световен мащаб, включително и в България, е все по-актуален тренд, тъй като в обществото и бизнеса прогресивно се затвърждава едно ново съзнание, че бъдещето налага икономиката да следва все по-устойчив и "зелен" модел на развитие.
Тя вече е не просто идеологическа, а реална, практическа концепция от стратегическо значение. В последните години се наблюдава как се увеличават мащабът и количеството финансирани "зелени" и екологични проекти.
България се позиционира като много добра дестинация за инвестиции във ВЕИ, темата за "зелена" енергия и енергийна ефективност е основна част от Националния план за възстановяване и устойчивост, а международни финансови институции, като ЕБВР и ЕИБ, все по-осезаемо включват в стратегиите си подкрепа за зеления сектор и инвестиции.
Все повече крайни получатели се обръщат към финансиране на проекти, свързани с ESG, не само заради ценностите, които изповядват, но и заради тенденцията тези тип проекти да решават по правилен начин наболелите теми в глобален аспект и по този начин да са полезни на голям брой хора, които реално представляват техния пазар.
Различните наши финансови инструменти активно допринасят към това – по програма „Възстановяване“ имаме подкрепени инвестиции във фотоволтаични инсталации, със средства от Фондовете ни за градско развитие се изграждат зарядни станции за електромобили, с продукта ни за микрокредитиране по ОПРЧР са подпомогнати 13 социални предприятия.
Фондовете за дялово и квази-дялово финансиране на ФнФ с ресурс от ОПИК 2014-2020 предоставят инвестиции в иновативни решения, насочени към устойчиво развитие и намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда - продукти, услуги, технологии и процеси, както и подкрепят социално-отговорни компании с потенциал за растеж в дългосрочен план.
От друга страна, все повече от нашите посредници финансират този тип проекти – имайки предвид същите причини, валидни и за крайните получатели, като делът на ESG-портфейла в инвестиционната стратегии както на банките, така и на фонд мениджърите, нараства все повече.
Освен CSR (Corporate Social Responsibility) елемента, в случая присъства и чисто пазарният, свързан с възможности за по-голяма възвръщаемост и устойчивост на портфейлите под управление.
Голяма част от средствата по новия програмен период 2021-2027 имат като политики именно този фокус, което е и в съответствие с приоритетите на ЕС.
В момента структураме продукт по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021 -2027, който ще подкрепи предприятията да реализират проекти, свързани с енергийна ефективност и въвеждането на кръгови модели на производство и потребление на ресурси, с индикативен бюджет от малко над 270 млн. евро и с възможност около 100 млн. евро от тях да бъдат предоставени като грант, посредством комбинирано финансиране в единична операция.
Част от планираните за изпълнение дялови инструменти също ще включват ESG инвестиции – повече от предишния програмен период.
Предвижда се Фондът на фондовете да въведе съответните актуални метрики, които да измерват ESG ефекта от нашите инвестиции.
Преобразяването на икономиката до голяма степен зависи и от внедряването на все по-смели иновативни решения, нови технологии и екоиновации, които да адресират предизвикателствата, свързани със зелената трансформация.
Стимулирането на иновациите и предприемаческата екосистема, в която те се развиват - от идея до реално функциониращ бизнес, винаги е било сред приоритетите ни.
Към момента по предишния програмен период 2014-2020 имаме налични на пазара 150 млн. лв. през пет наши фонд мениджъра, които подпомагат иновативни стартъпи.
В заключение, за да се разшири обхватът на "зеленото финансиране" за бизнеса в задоволителна степен, е необходимо преди всичко силна ангажираност на всички ключови участници към устойчивите цели.
Кои са основните стълбове на устойчивото развитие?
Трите стълба, които всички познаваме, са икономически растеж, социална отговорност и опазване на околната среда.
Всеки един от тях има различни аспекти - управленски, бизнес, социален и за да са ефективни, трябва да се намери златното сечение между отделните аспекти и да се интегрира в корпоративната култура като траен елемент.
ESG - Investing in our future ще се състои на 19 април в зала "Васил Левски" на Hyatt Regency Sofia. Входът е свободен и не се изисква регистрация.
Конференцията се осъществява с подкрепата на Yettel, ОББ, Филип Морис България, Кока-Кола ХБК България, Аксенчър България, Кауфланд България, Летище София и Българска фондова борса.
Повече за събитието можете да откриете тук, както и в LinkedIn и Facebook каналите на Darik Business Review.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Фонд на фондовете увеличи БВП на страната с 2.8% в периода 2019 – 2023 г.
- Мартин Гиков: ESG влияе все по-често върху решенията на бизнеса и потребителите
- Мартин Гиков: България насърчава ESG инвестициите с инструменти и политики
- България използва многообразие от инструменти и политики, насърчаващи ESG инвестициите
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg