“За всяко нещо, което се случва около нас има някакъв катализатор, който трябва да го движи и това е развиващата се бизнес среда, промените в начина на живот и работа, както и забързаното ежедневие. Това налага да имаме някакво средство, което да използваме, когато комуникираме от разстояние, даващо необходимата сигурност и правна обезпеченост и това е квалифицираният електронен подпис (КЕП)“.
Така Мартин Орешарски, директор „Удостоверителни услуги“ в БОРИКА, отговори на въпрос защо все повече физически и юридически лица в България използват B-Trust - електронен подпис.
В ефира на Дарик радио, той заяви, че електронният подпис се ползва, както в отношенията с контрагенти, така и във вътрешно-фирмените дела и във все по-голямо портфолио от административни услуги, предлагани от държавата.
Основните предимства на КЕП
Пестенето на време и разходи, както и мобилността са основните предимства на облачния електронен подпис, който е достъпен през мобилен телефон.
Според Орешарски, това е може би най-силно регулираната сфера (бел. ред. удостоверителни услуги), тъй като представлява услуга за доверие в гражданите и бизнеса. Подчинен е изцяло на европейско законодателство, което е общоприето и задължително за всички държави членки.
Какви услуги можем да разписваме с КЕП?
Административните услуги, които държавата предлага, както и информацията, която се обменя между две компании като сключването на договори, например, всичко това може да се случи от разстояние.
Извън това, електронният подпис намира все по-голямо приложение и във вътрешно-фирмените взаимоотношения, например HR процесите, работодател-служител и др.
„В държавата вече има стотици услуги, които са достъпни с електронен подпис от далеч, които пестят време както на гражданите, така и на бизнеса“, каза още Орешарски.
„Един много хубав пример, е сайтът на електронното управление, където целта е всички административни услуги да бъдат достъпни там. Има и други примери и смятам, че дигитализацията е на много добри нива в момента у нас“, допълни той.
Какво да очакваме от Борика през 2026 г.?
Портфейлът за идентификация е това, върху което работим в момента, разказа още Мартин Орешарски. Това трябва да бъде еквивалент на нашата лична карта, шофьорска книжка, паспорта, здравния статус, професионална обвързаност, образование и включително плащания.
Това е задължителен елемент за всяка държава от ЕС и крайният срок е 31 декември 2026 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Местите се в друга държава в ЕС? Скоро може би ще е по-лесно да вземете колата със себе си
преди 1 часЗащо самолетите летят на 10 000 метра височина?
преди 1 часМартин Орешарски, Борика: Все повече хора и бизнеси ползват електронен подпис
преди 2 часаСредната площ на новопостроените жилища през първото тримесечие e 68.5 кв. метра
преди 3 часаТрейдъри: Възходът на еврото е приливна вълна, която в момента се надига
преди 3 часаКой е откривателят на картофения чипс?
преди 3 часаПрочети още
Топ 5 съвета как да влезем във форма за лятото
darik.bgПарламентарен вот: Албанците отиват до урните
darik.bgПутин иска преки преговори за мир на 15 май (ОБНОВЕНА)
darik.bgБарса удължава договора на своя архитект на успеха
dsport.bgХулио Веласкес: Много сме доволни, че постигнахме целта си (ВИДЕО)
dsport.bg1-ви юни в Северен парк – празник за цялото семейство с
9meseca.bg