„Мебелната индустрия в България през последните години променя силно облика си към дигитализация на процесите и въвеждане на нови технологии".
Това заяви заместник-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов по време на откриването на международната конференция „Кръгова икономика и екодизайн в мебелната индустрия – предизвикателства и възможности“.
Организирано от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП), събитието събра представители на над 70 български и чужди компании от сектора.
Сред официалните гости бяха изпълнителният директор на ИАНМСП д-р Бойко Таков, председателят на БКДМП проф. д-р Васил Живков, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите към Министерство на земеделието и храните инж. Стоян Тошев и други.
Красимир Якимов посочи още, че за последните три години по Закона за насърчаване на инвестициите са сертифицирани три проекта за около 45 млн. лв. инвестиции и нови 150 работни места в мебелната индустрия.
„Насърчаваме инвеститорите да се възползват от тези мерки за развитие на бизнеса си“, каза зам.-министърът и представи представи възможностите за подкрепа чрез финансови инструменти по линия на Фонд на фондовете и Българска банка за развитие.
По финансов инструмент „Кръгова икономика“ предприятията от мебелната индустрия също ще могат да се възползват от финансиране за насърчаване на енергийната ефективност, допълни още Якимов.
Регламентът за екодизайн на устойчиви продукти (ESPR)
Един от акцентите на конференцията падна върху регламента за екодизайн на устойчиви продукти (ESPR), влязъл в сила на 18 юли 2024 г.
Той определя изискванията за проектиране на продукти от гледна точка на тяхната дълготрайност, възможности за поправка, рециклиране, въглероден и екологичен отпечатък и други.
Регламентът включва и задължителен дигитален паспорт, който ще съдържа информация за екологичната устойчивост на продуктите, попадащи в обхвата на ESPR.
Документът ще дава информация за екологичните характеристики на всеки продукт, сред които използвани материали, производствен процес, енергийна ефективност и насоки за рециклиране или изхвърляне.
Целта - да се даде възможност на потребителите да вземат по-информирани решения при покупка, имайки предвид данните за устойчивост.
ESPR е фокусиран върху повишаване на устойчивостта на продуктите на пазара, като разширява обхвата на съществуващата Директива за екодизайн, разясни проф. д-р Васил Живков.
През следващите четири години предстои ЕС да определни единни правила за проектиране на устойчивите мебели, които трябва да вляза сила най-рано през 2028 г.
Възможности за рециклиране на дървесина
По-малко емисии въглероден диоксид и повече спасени дървета - до това води рециклирането на дървесина, обясни пред гостите на конференцията Уве Маркс от Кроношпан Люксембург.
Експертът посочи, че кръговата икономика може да бъде успешно приложена в индустрията чрез каскадното използване на дървесина.
„Дървесината трябва да се изгаря само в края на жизнения си цикъл, защото преди това може да се използва в промишлеността чрез създаването на устойчиви продукти, които да допринесат за развитие на икономиката“.
Отпадъчната дървесина трябва да се събира, да се съхранява в специални депа и след това да се сортира и раздробява, снабдявайки дървопреработвателните предприятия със суровина за производството на изделия от дървесина, посочи още Маркс.
Той изнесе данни, според които 1 кв. м дървесина съхранява 1 тон въглероден диоксид - когато Кроношпан рециклира 3 млн. тона дървесина, това се равнява на 6 млн. спасени дървета и съхранение на 3 млн. тона въглероден диоксид.
На конференцията бяха обсъдени още възможностите за интегриране на иновации и нови технологии в бранша, възможните източници на финансиране, важността на кръговата икономика, зелените политики на европейско ниво, регламентите в сферата и други.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg