Фериботната линия, свързваща Варна с грузинското пристанище Батуми, вече се обслужва от два кораба, които пътуват натоварени почти до пълния си капацитет и в двете посоки.
Това обяви директорът на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ (ДППИ) Кристиян Богоев по време на събитие, отбелязващо разширяването на дейността по маршрута.
Според експерта, дейността на линията през последната година и три месеца е ярък пример за успешна колаборация между държавата и частния бизнес. Той определи ферибота във Варна като „врата между Азия и Европа“, която дълго време е била затворена, но вече е отворена за преноса на стоки, съобщава БТА.
„Дейността на тази линия през последната година и три месеца е пример за успешна колаборация между държавата и частния бизнес“.
Той благодари на операторите за положените усилия по осигуряването на кораби и товари и допълни, че при продължаващо увеличение на товарооборота е възможно да бъде включен и трети кораб. Същевременно, интерес към терминала проявяват и плавателни съдове за специфични товари.

Модернизация на фериботния комплекс
Директорът на ДППИ съобщи, че работата по възстановяването на фериботния комплекс във Варна продължава активно. Първоначално предназначен основно за железопътни превози, терминалът е преустроен, за да обслужва предимно камиони, съобразно търговските интереси.
Извършените подобрения включват:
- Изграден е паркинг с площ над 30 декара.
- Възстановени са пътищата в района на комплекса.
- Системата за сигурност е изцяло подменена и функционира.
- Извършва се подмяна на траверси за увеличаване на железопътните товари.
- Ремонтирани са две халета за обработка на жп товари.

Ръст на товарите и разширен капацитет
От 8 април 2026 г. към редовната линия Варна – Батуми – Варна се присъедини моторен кораб NAPOLI, който оперира успоредно с досегашния VILNIUS.
Решението е продиктувано от интензивния ръст на товарооборота, който започна активно на 16 януари 2025 г. Досега кораб VILNIUS генерираше стабилен поток от 500-750 товароединици месечно.
Етварт Закеосян, управител на фирмата агент на корабите, допълни, че заетостта на капацитета им е между 80 и 90 процента и в двете посоки.
Превозват се всякакви товари – от леки автомобили до промишлени стоки, хранителни продукти и контейнери. Основната част от товарите идват от Грузия, Армения, Азербайджан, Узбекистан и Казахстан.
Новият кораб NAPOLI е модерен четирипалубен Ро-ро-пасажерски кораб, плаващ под флага на Република Панама. С неговото включване се очаква реално удвояване на товарооборота, което ще утвърди фериботния комплекс във Варна като ключов логистичен център в Черноморския басейн.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Тръгнаха директните влакове от Букурещ до София, Варна и Истанбул
- Жилищата стават все по-скъпи: Цените растат двуцифрено и през 2026 г.
- Lidl открива 10 нови магазина през 2026 г. и търси служители в цялата страна
- Черноморските ни пристанища като портали към Азия: България представи стратегията си в Брюксел
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Димитър Петков: Направихме първата релакс зона в български хотел с тапети за под, стени и таван
преди 2 часаКак А1 свързва белите зони без интернет в Северна България с 69 млн. евро от ПВУ
преди 2 часаБългарска компания е сред най-добрите в преработката на биологични храни в ЕС
преди 3 часаНСИ: Над 60% от българите си отиват от един вид заболяване
преди 4 часаЕК: Страните от ЕС извън еврозоната все още не са готови да влязат
преди 5 часаШофирате в Гърция? Неплащането на магистрална такса вече се наказва със 150 евро
преди 5 часаПрочети още
Владислав Панев, ДБ: Румене, страхливо започвате!
darik.bgНиколай Василев: Радев хулиганин с бюджет свинщина!
darik.bgФалшиво масло у нас! Как да го различим?
darik.bgАлекс от музикалното дуо Алекс и Влади стана майка на момченце
9meseca.bg