
За да натрупате сериозно финансово състояние, не е нужно да разполагате със стотици хиляди левове, които да инвестирате.
Достатъчно е да сте постоянни, при това в продължение на години. Именно следването на основната ни цел с малки вноски може да ни натрупа сериозни суми, от които да живеем по-добре в бъдеще.
За да постигнем това, трябва да започнем да работим в тази посока колкото може по-рано - след завършване на училище или университета. В случай че сте изпуснали този период, търсете допълнителни възможности за приходи за постигане на финансова свобода.
Експерти в сферата на личните финанси са на мнение, че избягването на заеми с високи лихви (бързи кредити или кредитни карти), както и възможно най-малко импулсивни покупки ни оставят на разположение повече средства, които да вложим.
Всеобщото мнение е, че дори и хора със средни доходи, могат да постигнат финансова независимост.
Знаете ли, че ако намалите разходите си с 25 лева на седмица и влагате тези пари в борсово търгуван фонд (бел. ред. тези фондове са с ниски такси) в следващите 40 години, ще разполагате с 263 000 лева (при положение че този фонд ви носи средните 7% годишна доходност)?
Ако пък успеете да увеличите седмичните вложения на 50 лева, то натрупаната сума след 40 години ще е над 1 млн. лева (при положение че този фонд носи средните 10% годишна възвръщаемост).
В исторически план, борсово търгуваните фондове, следващи щатския основен индекс S&P500, носят над 10.5% годишно в последните 100 години.
Кога да започна и по колко да пестя?
Възрастта е ваш приятел - колкото по-млади сте, толкова повече години имате на разположение до пенсия. При положение че сте минали границата от 30 или 40 г., месечните суми за инвестиране, за да достигнете 1 млн. лв., растат до съответно до 310 и 850 лева (при 200 лева за 25-годишните).
Това означава, че дори и да пестим 15% от дохода си, трябва или да получаваме доста висока заплата за стандартите на България, или да разполагаме с първоначална инвестиция, с която да неутрализираме пропуснатите години.
Забравете за тези пари
Специалистите препоръчват да отделяте пари при всеки превод по сметката ви – аванс, заплата, допълнителни доходи. За да постигнете целта си, ще трябва да сте постоянни и да не теглите тези средства - въпреки изкушенията, които ви се предлагат.
Подобрете финансовата си грамотност
Финансовата грамотност е важна за всеки. Не пропускайте възможността да четете повече по темата, да се образовате (вече има доста безплатни курсове) и да не отлагате старта на инвестициите.
Какво ще изберете – да харчите всичко, което печелите, или да свиете разходите си и да отделяте малки суми месечно, за да си гарантирате по-добър живот в бъдеще?
* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на активи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Защо суперяхтите стават все по-големи?
преди 27 минФутуристичният град Akon City се провали, превръща се в курорт за $1 млрд.
преди 38 минКак хиперинфлацията унищожи демокрацията в Германия преди век?
преди 49 мин10 неща, които не бива да казвате по време на интервю за работа
преди 1 часНаселението на ЕС расте, но заради миграцията
преди 1 часПървият Дунав мост вече е на 71 години. Каква е неговата история?
преди 1 часПрочети още
Харизанов: Още записи с ПП може да бъдат извадени!
darik.bgЯвор Божанков: Асен Василев иска да раздели ПП-ДБ!
darik.bgНиколай Стайков за кмета на Варна: Това е кампания с ясна политическа цел!
darik.bgПрезидентът на Спортинг Лисабон заплаши Гьокереш
dsport.bgНови два гола за Меси в МЛС, постигна нещо, което не бе правил от 2012-а година (ВИДЕО)
dsport.bgРаждането не трябва да бъде битка – лична история, която предизвика реакция
9meseca.bg