Изкуственият интелект продължава да навлиза във все повече сфери от ежедневието ни, като много хора вече си задават въпроса къде биха предпочели да "теглят чертата".

Проучване на Talker Research сред 1000 американци за нивото им на комфорт с AI при наемане на работа дава много ясни резултати - 43% от анкетираните казват, че биха се чувствали неудобно, ако AI ги интервюира за работа, само 32% изразяват комфорт при подобна хипотетична ситуация, а 26% не са сигурни.

Проучването, цитирано от Newsweek, разкрива разделение между поколенията в отношението им към AI, когато става въпрос за подбор на персонал.

Поколението Z (хората на възраст между 18 и 27 години) показва най-високо ниво на комфорт, като 49% от тази възрастова група са отворени за интервюта, водени от изкуствен интелект. 

В същото време, едва 20% от т. нар. бейби бумъри (на възраст 60-78 години) и 22% от "мълчаливото поколение" (на възраст 78-98 години) се чувстват по същия начин. Поколението X (на възраст 44-59 години) също показва колебание, като само 30% се чувстват комфортно.

Въпреки тези резерви, проучването подчертава, че AI инструментите все повече си проправят път в процеса на наемане, като компаниите ги използват, за да рационализират първоначалния преглед на автобиографиите. 

Но може ли AI някога наистина да поеме целия процес по интервюирането?

Филип Гьоруп, съосновател на Nord Comms, вижда потенциал AI да помогне при наемането на хора.

"Вярвам, че е много вероятно AI да се използва за интервюта за работа в близко бъдеще, тъй като компаниите могат да обучат алгоритъма да идентифицира точно атрибутите и квалификациите, които те търсят“, коментира той пред Newsweek.

AI може да ускори и подобри набирането на персонал чрез бързо сканиране за специфични умения, опит и личностни черти.

Ларс Ниман, главен маркетинг директор на CUDO Compute, потвърждава тази теза, като отбелязва, че AI вече е вграден в процесите на набиране на персонал, анализирайки автобиографии и оценявайки първоначалната годност.

"Скокът към интервюта, водени от AI, беше само въпрос на време“, казва Ниман. Той обаче добавя, че интервютата за работа са лични по своята същност и изискват нюансирани междуличностни умения, които съвременният AI все не успява да интерпретира добре.

"Малко вероятно е изкуственият интелект да замени напълно интервюиращите, поне засега“, прогнозира Гьоруп.

Нарастващата роля на изкуствения интелект при набирането на персонал поражда загриженост сред американците относно точността и дехуманизиращия аспект на алгоритъма, определящ потенциала за кариерно развитие.

„Дискомфортът произтича от основния страх от дехуманизация и загуба на достойнство. Това е като да представите историята на живота си на вендинг автомат за продажба на храни и напитки“, смята Ниман.

За мнозина взаимодействието с изкуствения интелект все още е сравнително ново изживяване и адаптирането към интервютата, водени от AI, може да изисква повече време и експозиция.

"Някои AI приложения, като изготвянето на графици или анализа на данни, са добре дошли, защото опростяват живота, без да го лишават от човешкия щрих. За разлика от това, когато AI влезе в роли, изискващи съпричастност и преценка, като интервютата за работа, приемането му е по-хладно", смята Ниман.