Със своите четири платна, извисяващи се на 37 метра над основната палуба, Canopée е товарен кораб с необичаен дизайн и още по-необичаен товар.
Платната имат обща повърхност от почти 1 486 квадратни метра и могат да дадат значителен тласък на 3150-тонния плавателен съд, когато вятърът е благоприятен.
Въпреки че основният източник на енергия за Canopée е чифт дизелови двигатели, той представлява поглед в бъдещето на корабоплаването. Платната, наречени Oceanwings, защото напълно разгърнати наподобяват крила на самолет, могат да намалят разхода на гориво наполовина.
При най-добрите атмосферни условия те пестят до 50-60% от него, но е възможно тези проценти да паднат до 10-15 при по-неблагоприятно време, разказва Нилс Жойе, управляващ директор на Alizés - френската компания, която управлява кораба.
„В момента очакваме да спестим средно около 30% гориво, но ни трябват още няколко години работа, за да можем да потвърдим тази прогноза,“ допълва той.
Корабът е проектиран да транспортира Ariane 6 - най-новата и най-голяма космическа ракета в Европа, която се очаква да бъде изстреляна в космоса в средата на 2024 г.
Изградени в съоръжения в цяла Европа, частите на ракетата трябва да бъдат доставени до космодрума на Европейската космическа агенция във Френска Гвиана - отвъдморска територия на Франция, намираща се в североизточната част на Южна Америка.
Canopée завършва първото си трансатлантическо пътуване - с разгънати платна и носещ ракетни части, в началото на ноември, слагайки началото на последния етап от разработката на програмата Ariane 6.
Според конкретните нужди
Корабоплаването е отговорно за около 3% от глобалните емисии парникови газове и превозва около 90% от стоките в световен мащаб.
По-рано тази година Международната морска организация – клонът на ООН, който регулира тази индустрия, си постави за цел достигане до нетно нулево ниво на емисиите до 2050 г., с поне 20% намаление до 2030 г., в сравнение с нивата от 2008 г.
Заедно с по-чистите горива, като зелен амоняк, задвижване от от вятъра може да бъде ключово за постигане на тези цели. „Ние сме напълно убедени, че вятърната енергия ще става все по-конкурентоспособна през идните години“, казва Жойе.
„Не е 100% отговор на решението за декарбонизиране на корабната индустрия, но е част от него, която не можем повече да пренебрегваме. Когато започнахме да мислим за поставяне на платна на товарни кораби преди 10 години, беше доста рисковано. Но днес, тъй като много корабни компании планират да направят същото, това е голяма част от бъдещето“.
Построен в Полша, Canopée за първи път е пуснат на вода в края на 2022 г., преди платната му да бъдат монтирани през лятото на 2023 г.
Способен да носи 5000 тона товар със скорост от 16.5 възела, той ще прави дузина пътувания всяка година между пристанищата на Бремен, Ротердам, Хавър и Бордо, за да достави товара си до Париакабо във Френска Гвиана.
Меките Oceanwings, изработени от платно и монтирани на Canopée, позволяват на екипажа му да регулира височината на платната по дължината на мачтата от мостика на кораба, обяснява изследователят от университета в Мелбърн Кристиан Де Бюкелаер.
Това означава, че платната могат лесно да бъдат „рифирани“, променяйки повърхността си, за да се адаптират към различни скорости на вятъра.
„Експерименталният предшественик на Oceanwings спечели Купата на Америка през 2010 г.“, добавя той, като след тази победа на престижното ветроходно състезание платформата за състезателни яхти е адаптирана да обслужва океански товарни кораби.
„Това е обещаващ дизайн, въпреки че е малко рано да коментираме кои са най-популярните опции както за корабните компании, така и за екипажите им“, посочва Де Бюкелаер.
Според Жойе, ежедневните операции на кораба са по-вълнуващи в присъствието на платната.
„Казвам това като бивш моряк: виждам, че екипажът на Canopée е много развълнуван да работи с платната, защото това прави маршрута на кораба по-интересен. Трябва да следваме времето, така че всяко пътуване е уникално и зависи от прогнозата за вятъра“, казва той.
И добавя, че за момента корабът дава приоритет на спазването на планираните часове на пристигане, а не на пестенето на гориво, което означава, че екипажът включва дизеловите двигатели, ако няма достатъчно вятър.
Ветровете на промяната
Според Гавин Олрайт, генерален секретар на Международната асоциация за вятърни кораби - група с нестопанска цел, популяризираща решения за морско вятърно задвижване, в момента има 31 големи (над 400 тона бруто тонаж) вятърни товарни кораба по света, като се очаква около 20 да бъдат пуснати на вода преди края на годината.
„За да го представим в перспектива - отне ни 12 години, за да достигнем първите 23 съда в края на 2022 г., а след това вероятно малко над 12 месеца, за да доставим следващите 23 кораба“, казва той, добавяйки, че очакванията са да бъде достигната бройка от 100 кораба до началото на 2025 г.
Има най-малко половин дузина различни технологии на тези 31 кораба, като роторните платна са най-често срещаната. Друг популярен избор са твърдите платна, вдъхновени от самолетни крила, като монтираните на Pyxis Ocean - товарен кораб, нает от американския гигант Cargill.
По-необичаен избор са гигантските „хвърчила“, извисяващи се високо над водата, за да улавят по-силни ветрове.
С глобален флот от около 60 000 големи търговски кораба, въздействието на задвижваните от вятъра плавателни съдове обаче остава ограничено, според Де Бюкелаер. Въпреки това, добавя той, вятърното задвижване носи троен дивидент.
„Намалява използването на изкопаеми горива в непосредствена перспектива, намалява нуждата от горива с нулеви емисии, тъй като те започват да заменят изкопаемите горива, което ще помогне за ускоряване на прехода, и позволява на корабните компании да разчитат на безплатен източник на енергия, който не подлежи на колебания в цените,“ посочва ученият.
Той отбелязва, че ще отнеме известно време, за да се оцени устойчивостта на Canopée.
„Но първоначалното постижение е ясно: корабът съществува и със сигурност помага на собствениците и операторите да видят, че вятърното задвижване е опция, в която те могат да инвестират днес, за да намалят емисиите в много кратък срок, особено когато е възможна модернизацията на повечето видове плавателни съдове," добавя той.
„Съществуващите кораби предполагат, че вятърното задвижване е стабилна инвестиция както за корабните компании, така и за планетата,“ завършва експертът.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как да създадем ергономично работно място?
преди 1 часКак ще реагира еврото, ако Тръмп отново стане президент?
преди 1 часПроизводството на литий е бавно и мръсно. Има ли решение?
преди 1 часКакво да правите при пожар?
преди 1 часФуджи счупи 130-годишен рекорд: Все още няма сняг
преди 2 часаБизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 2 часаПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgНа живо: Паднаха ранни голове за Sesame Купа на България
dsport.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgВторокласникът Цветослав Балачев, който реши 200 задачи за 10 минути
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg