Norges Bank Investment Management (NBIM) - най-големият държавен инвестиционен фонд в света, обяви 415 млрд. норвежки крони (40 млрд. долара) загуба за първото тримесечие, изтъквайки като причина слабото представяне на технологичния сектор.
“Тримесечието беше засегнато от значителни пазарни колебания. Нашите инвестиции в акции отчетоха отрицателна доходност, което в голяма степен се дължи на технологичния сектор,” заяви главният изпълнителен директор на фонда Николай Танген.
Стойността на фонда достигна 18.53 трлн. крони (1.77 трлн. долара) в края на март, като 70% от неговите инвестиции са в акции, клас активи, от който записва загуба от 1.6%.

Стойността на фонда е намаляла с 1.215 трлн. крони (116.3 млрд. долара) през първото тримесечие, което се дължи основно на неблагоприятни валутни движения на пазарите.
“Норвежката крона поскъпна спрямо няколко от основните валути през тримесечието. Тези движения на валутните пазари допринесоха за спад в стойността на фонда от 879 млрд. крони (84.1 млрд. долара),” се казва в изявление на организацията.
Норвежката валута поскъпна с около 0.3% спрямо щатския долар за трите месеца до 31 март.
Инструментите с фиксирана доходност, които представляват около 27.7% от инвестициите на фонда, са донесли 1.6% доходност през първото тримесечие. Доходността от недвижими имоти, които представляват 1.9% от активите на фонда, е 2.4% за същия период.
NBIM управлява фонда от името на норвежкия народ. Той е създаден през 90-те години, за да инвестира излишните приходи от петролния и газовия сектор на Норвегия. Към днешна дата фондът има вложения в над 8 600 компании в 63 държави по света.
Той притежава позиции в щатски технологични гиганти и е голям акционер в Meta, Alphabet, Amazon, Nvidia, Tesla и Microsoft. Коментарът на NBIM за слабото представяне на технологичния сектора идва, след като продължилите три седмици разпродажби на акции изтриха 2.7 трлн. долара от пазарна стойност на компаниите с най-голяма пазарна капитализация.
Спадът дойде след предизвиканите през януари разпродажби след представянето на китайския AI модел, разработен от китайската компания DeepSeek.
Малко известният стартъп обяви, че е разработил своя голям езиков модел с минимални разходи, в сравнение с конкуренти, като ChatGPT на OpenAI. Това доведе до разпродажби при акциите на редица компании, в това число и на Nvidia.
По-рано през годината NBIM обяви рекордните 222 млрд. долара годишна печалба - на фона на поскъпването на акциите на технологичните компании заради бума в сферата на изкуствения интелект през 2024 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Анализ на 30 IPO-та: Защо повечето технологични акции губят стойност в първата година?
- Акциите на SpaceX скочиха с 19% до 161 долара в първия си ден на борсата
- Докато Близкият изток гори, апартаментите в Израел пак поскъпват
- Панайот Пощов, Карол: Умелият инвеститор не трябва да се поддава на емоция при IPO-то на SpaceX
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Сингапур стартира клирингова система за злато, ще предлага и трезори
преди 8 минДо 15% поскъпват билетите за автобус от Пловдив до селата по Родопската яка
преди 8 минБългарска фирма от Балчик сред световните лидери в производството на парашути
преди 22 минДокато вестниците изчезват, бизнесът на тази софийска печатница расте
преди 23 минСлед 40 години пауза: Летище Горна Оряховица готви редовни полети още тази есен
преди 50 минНаводнения и 13-метрови вълни: Тревожна прогноза за Чинкуе Тере
преди 1 часПрочети още
Радев уврежда имиджа на България извън страната ли? Говори Тома Биков, ГЕРБ
darik.bg„Радев разочарова Митрофанова?“ Говори Велислав Величков, ПП
darik.bg„Радев е в измамен комфорт“, предупреди проф. Стоянов!
darik.bgНора Шопова вече е мама на две прекрасни дечица
9meseca.bg