Най-големият производител на кобалт в света изрази притесненията си относно намаляващата роля на метала в производството на батерии за електромобили.

Китайската компания CMOC Group Ltd., която произвежда кобалт с много по-бързи темпове от конкуренти, като Glencore Plc, обяви, че важността на суровината в енергийния преход намалява бързо.

Използването на батерии с литиево-железен фосфат (LFP), които не съдържат кобалт, набира инерция в последните години поради факта, че са по-евтини за производство.

Делът на батериите за електромобили в Китай, които съдържат кобалт, ще падне до 31% през 2024 г., в сравнение с 44% преди две години, според консултантската компания CRU Group.

“Прогнозираме, че батериите за електромобили никога няма да се върнат към епоха, в която се разчита на кобалт,” заяви пред Bloomberg Зу Ксян, говорител на CMOC.

“Кобалтът е много по-малко важен, отколкото се предполагаше, а делът на батериите, които съдържат метала, може, в крайна сметка, да падне до под една десета“. 

Песимистичните нагласи на CMOC за пазара идват на фона на пренасищането с метала, което до голяма степен беше създадено от разширяването от страна на китайската компания на две огромни медно-кобалтови мини в демократична република Конго.

В рамките на първите девет месеца компанията постигна целта си за производството за цялата година, което спомогна за понижението на цените на кобалта до най-ниските им нива от 2016 г.

Докато китайската компания увеличава производството, Glencore, която миналата година беше изпреварена от CMOC като най-големия доставчик на кобалт в света, ограничи добива в своята мина Мутанда в Конго.

Кобалтът, който се използва още в аерокосмически сплави и в нефтохимическата промишленост, често е извличан като страничен продукт от добива на мед, а CMOC иска да добива повече от червения метал, тъй като е оптимистично настроена за употребата и цените му в дългосрочен план.

Натрупването на наличности от кобалт с цел ограничаване на спада в цените би струвало скъпо заради увеличението в разходите, според Зу.

“Перспективите пред пазара на кобалт за следващата година са негативни, тъй като в Китай и и Индонезия се появиха нови, евтини мощности за рафинирането на метала,” казва Томас Матюс, анализатор в CRU.

Цените би трябвало средно да са по-ниски през следващата година, а за възстановяването им ще са необходими няколко години, казва той.

CMOC изгради близки връзки с Contemporary Amperex Technology Co. Ltd., която е най-големият производител на батерии в света и стана втория най-голям акционер в китайската компания през 2022 г. CATL купува кобалт от CMOC, помагайки ѝ да си осигури поръчки на пазара, на който има свръхпредлагане.

“Сигурното и стабилно предлагане на кобалт ни дава възможност да задоволяваме клиентското търсене,” заяви говорител на CATL.

CMOC обаче започва да усеща ефекта от по-ниските цени на кобалта, въпреки че увеличава агресивно добива и обяви през август, че предвижда постигането на „добър баланс“ между предлагането и търсенето в рамките на две години.

“Притесняваме се от факта, че прекалено многото кобалт като страничен продукт доведе до спад в цените, вследствие на което печалбите на компанията са свиха значително,” заяви Зу.