Непал ще увеличи таксата за разрешителни за изкачване на връх Еверест с над 35%, което ще оскъпи достъпа до най-високия връх в света за алпинистите за първи път от близо десетилетие, информира Reuters.

Приходите от такси за разрешителни и другите разходи от страна на чуждестранни алпинисти са ключов източник на приходи и заетост за изпитващата финансови затруднения държава, в която се намират 14 от най-високите върхове в света, сред които и Еверест.

Разрешителното за изкачване на високия 8 849 метра връх вече ще струва 15 000 долара, заяви министърът на туризма на Непал Нараян Прасад Регми, обявявайки 36% увеличение на досегашната такса от 11 000 долара, която се прилагаше от близо десетилетие.

"Таксата за разрешително не е преразглеждана отдавна. Трябва да я обновим сега," заяви пред Reuters Регми.

Новата такса ще влезе в сила от септември и ще важи за популярния период за изкачването на върха през април и май по стандартния маршрут South East Ridge или South Col, изминат за първи път от новозеландеца Едмънд Хилари и шерпа Тенсинг Норгей през 1953 г.

Цените за не толкова популярните периоди за изкачване септември-ноември и декември-февруари също ще се увеличат с 36% - до 7 500 долара и 3 750 долара, респективно.

Организатори на експедиции заявиха, че увеличението на таксата, което се обсъжда от миналата година, е малко вероятно да обезкуражи катерачите. Всяка година се издават около 300 разрешителни за изкачването на Еверест

"Очаквахме това увеличение," казва Лукас Фуртенбах от австрийската компания Furtenbach Adventures, която организира експедиции.

Това е "разбираема стъпка" на правителството на Непал, според Фуртенбах. "Сигурен съм, че допълните средства ще бъдат използвани за опазване на околната среда и за подобряването на безопасността на Еверест," допълва той.

Регми не уточни по какъв начин ще бъдат използвани допълнителните приходи.

Всяка година стотици алпинисти се опитват да достигнат до Еверест и няколко други хималайски върха.

Планински експерти често критикуват Непал, че допуска прекалено много катерачи на Еверест и че не полага много усилия, за го поддържа чист или да гарантира безопасността им.

Регми заяви, че се организират кампании за почистване, при които се събират отпадъци и редовно се фиксират въжета и се предприемат и други мерки за безопасност.

Алпинисти, които се връщат от Еверест, казват, че планината става все по-суха и скалиста с по-малко сняг или други валежи, което, според експерти, може да се дължи на глобалното затопляне или на други промени в околната среда.