Сделката на Майкъл Джордан с Nike е златният стандарт за рекламни спортни договори. В това няма спор. Има обаче много спорове за това чия е заслугата за нея.
Този дебат ще се разгори отново през април, когато Бен Афлек и Мат Деймън ще пуснат филма Air, който припомня как от Nike подписват с Джордан.
Зрителите не трябва да очакват филмът да сложи край на дебата, а да се подготвят за опреснителен курс относно зашеметяващата конкурентоспособност на пионерите в индустрията и напомняне, че Nike невинаги е била в ролята на Голиат.
Във филма Деймън изпълнява ролята на ръководителя в Nike Сони Вакаро, а Афлек е съоснователят на Nike Фил Найт - две легенди в сферата на спортните облекла, които имат различни виждания за това как се е осъществила сделката с Джордан. Афлек също така е режисьор на филма.
"Относно подписването с Майкъл Джордан, успехът има хиляди бащи, а провалът е сираче," казва Найт пред USA Today през 2015 г. "Много хора искат да си припишат заслуги за подписването с Майкъл Джордан и най-очевидно Сони Вакаро."
"Всеки се опитва да пренапише историята," отговаря Вакаро в същата статия. "Това нещо е по-голямо от Майкъл Джордан. Аз съм спасителят на Nike.''
През 2015 г. USA Today описва Джордан като "леко развеселен" от дебата. Неговото представяне на баскетболното игрище, в крайна сметка, прави сделката златна, а не няколко обяда, срещи и телефонни разговора.
"Има много хора, които смятат, че са създали успеха на марката Jordan, което в известен смисъл е иронично," казва Джордан.
Не е ясно дали сценаристът Алекс Конвъри е разговарял с Найт, Вакаро или Джордан при написването на сценария за предстоящия филм или е разчитал на съществуващи вече източници, сред които документален филм за Вакаро по ESPN, няколко книги и новинарски истории, сред които и публикация в Washington Post от 1992 г.
Тази публикация обрисува историята на аутсайдера, на която филмът вероятно ще наблегне.
Макар да е пример за една от корпоративните истории на успеха през 70-те години, през 80-те Nike изпитва затруднения. "Оруел беше прав: 1984 г. беше тежка година," пише тогава Найт в годишния доклад до акционерите.
През същата година Nike прави редки за компанията съкращения на служители, а от Fortune я критикуват за слабите ѝ резултати. Найт признава пред Fortune, че продажбата на компанията е опция, която не може да бъде изключена.
Точно тогава Nike подписва с Джордан. Привличането му обаче не е никак сигурно. Макар това да изглежда почти автоматично днес, предвид доминацията на Nike, случаят не е такъв през 1984 г.
Converse вече са подписали с Джулиус Ървинг, Меджик Джонсън и Лари Бърд. Джеймс Уърти пък е рекламно лице на New Balance.
Някакси от Nike убеждават Джордан да рискува с компания, ръстът на чиито продажби се забавя до 6% през 1984 г., след като е средно 77% годишно в предходните 10 години.
Във филма Air участват още Джейсън Бейтман като Роб Страсър, Матю Махер като Питър Муур и Марлон Уейънс като Джордж Равелинг - трима ръководители в Nike, които също имат известни заслуги за сделката с Джордан.
Найт казва пред USA Today, че Вакаро "е помогнал" със сделката, но Страсър и Муур са били "MVP" (най-полезните играчи). Джордан пък отдава заслуженото на Равелинг.
Найт уволнява Вакаро през 1991 г. Страсър и Найт никога не се сдобряват, след като Страсър започва работа в Adidas. В своите мемоари Найт определя постъпката му като "непоносимо предателство."
Независимо от това как сделката ще бъде представена във филма, тя е основен момент в историята на Nike.
Компанията генерира 130 млн. долара продажби от кецовете на Джордан в първата година, според Washington Post, като очакв още милиони долари продажби.
Всъщност, от Nike искат клауза за излизане от сделката, ако не успеят да генерират продажби за над 3 млн. долара, твърди Дейвид Фолк, дългогодишния агент на Джордан.
До 1988 г., носейки се на вълната на успеха на Джордан и с редица нови продукти Nike Air, компанията слага началото на шестгодишна поредица на двуцифрени увеличение на продажбите в процентно изражение.
В рамките на шест години пазарната ѝ капитализация нараства двойно. Тя също така си връща първото място в индустрията от Reebok, което след това никога повече не отстъпва.
Джордан изиграва последния си мач в НБА през 2003 г., но кецовете, които носят неговото име, остават много популярни и до днес сред колекционери и сред обикновените почитатели на спортните обувки.
Марката Jordan носи 5.1 млрд. долара продажби в последната година финансова година на Nike. Самата Nike пък отчита 46.7 млрд. долара продажби, което я прави най-голямата компания в индустрията и то с огромна преднина пред останалите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Скромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 27 минАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 51 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 1 часКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 2 часаAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgFootballNext: Миралем Сюлеймани в откровено интервю пред Димитър Илиев
dsport.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg