Да се оплачете от лоши туристически услуги в Италия ще бъде много по-трудно, ако нов закон, разглеждан от парламента на страната, бъде приет.

Подкрепен от министъра на туризма Даниела Сантанче, законът ще задължи порталите за пътувания с ревюта от потребители, като Tripadvisor, да проверяват дали всеки, който оставя отзив, действително е посетил мястото, както и дали не му се плаща, за да пише положителни оценки.

Всички отзиви ще трябва да бъдат потвърдени с валиден документ за самоличност, а рецензентът ще трябва да докаже, че е бил в туристическото заведение в рамките на две седмици след написването на отзива.

Законът, който се очаква да мине през двете камари на парламента без съпротива, има за цел да ограничи нелоялната конкуренция, да разкрие скритата реклама и да изкорени измамите, съобщава CNN.

„Днес се прави важна стъпка за защитата на нашия бизнес“, според Сантанче. „Спазваме ангажимента си да защитаваме предприемаческата структура на италианския туризъм, като гарантираме справедлив и прозрачен пазар.“

Тя заяви пред парламента, че „регулаторната намеса“ ще гарантира, че отзивите, които често са основният фактор при вземането на решение за резервация на хотел или ресторант, ще бъдат верни. Това пък ще защити работните места и ще повиши качеството на туризма.

Начинът, по който се пишат отзивите, също ще бъде засегнат, а правото на отговор и искане за премахване на лоши отзиви от хотели или ресторанти също е обхванато в законопроекта.

Той позволява на туристическите организации и да поискат премахването на всички лоши отзиви - дори и верни - след две години, ако проблемът е разрешен.

Какво ще кажете за инфлуенсърите?

Новият закон също така би направил незаконно да се плаща на някого да напише положителна рецензия или да се предлагат стимули в замяна, като например отстъпки за услуги, според италианския регулаторен орган по комуникациите, който ще бъде натоварен с прилагането му.

Законът ще бъде първият по рода си в Европа. От Confescercenti Nazionale - асоциация, която представлява малки туристически предприятия, казват обаче, че той не стига достатъчно далеч.

„Очаквахме много и намираме малко“, заявяват те след внасянето на законопроекта. „Със сигурност не е достатъчно за ефективно подобряване на системата на италианските микро, малки и средни предприятия.“

Assoutenti - италианската асоциация на организации с нестопанска цел, пък предупреждава, че законопроектът трябва да обхване сайтовете на социалните медии, а не само официалните сайтове за рецензии.

„Всяка мярка, която гарантира по-голяма прозрачност за потребителите при избора на продукти и услуги, е добре дошла. Необходимо е обаче да се регулират по-ефективно социалните мрежи, където безброй инфлуенсъри оценяват всеки ден ресторанти, клубове, спа центрове и места за настаняване чрез съдържание, което изглежда лично и незаинтересовано, но в действителност е резултат от търговски споразумения или предоставяне на подаръци, за които обществеността не е ясно информирана.“

Законопроектът в момента е предназначен да обхваща само хотели, ресторанти и частни места за настаняване, но в крайна сметка може да обхване стоки и услуги, включително рецензии, оставени на големи международни сайтове, като Amazon.