
Последните години бележат истински повратен момент за глобалната електронна търговия. Международните онлайн продажби – така наречената cross-border e-commerce – се превръщат във важен източник на растеж и допълнителни приходи за редица български предприемачи.
За да развият успешно международен бизнес и да защитят своите печалби, компаниите трябва да подхождат стратегически към управлението на разплащанията и валутния риск.
Едно от най-ефективните решения е откриването на сметки в местна валута в страните, където се извършват продажбите. Такъв тип услуга вече се предлага и в България от финтех компанията Ebury, като решението е достъпно в над 10 ключови международни пазара.
Продажби в чужбина – нови пазари, но и нови предизвикателства
Едно от основните препятствия пред българските онлайн търговци е невъзможността да получават плащания в местната валута на пазара, на който продават – независимо дали това е чрез собствен онлайн магазин или през платформа тип маркетплейс.
Това често води до значителни загуби, породени от автоматични и често неблагоприятни превалутирания, извършвани от платежните оператори. Светослав Георгиев, търговски директор в Ebury България, обяснява:
„Продавачът трябва да посочи сметка за разплащане и валутата, в която ще получава постъпления от платформата. Ако сметката не е локализирана в съответната държава, средствата ще бъдат автоматично конвертирани – процес, който е неизгоден и намалява печалбата“.
Как работи решението на Ebury?
Сметките в местна валута, предоставени от Ebury, позволяват на търговците да получават директно постъпления във валутата на съответната държава – напр. полски злоти в Полша, румънски леи в Румъния, британски паундове във Великобритания, евро във Франция и Белгия или долари в САЩ.
Това значително улеснява процеса на разплащане, елиминира рисковете, свързани с валутния курс, и увеличава реалната печалба на бизнеса. Всички сметки са достъпни през единна платформа и се управляват с лекота.
Защо автоматичното превалутиране е проблем?
Дори когато фирма разполага със сметка в чуждестранна валута, ако тя е открита в България, IBAN-ът ѝ започва с „BG“, което системите разпознават като левова сметка. Това води до автоматично и често неблагоприятно конвертиране на валутата от платформите.
Допълнително, високите валутни спредове – разликата между курс купува и курс продава – допринасят за по-ниски приходи в сравнение с пазарния курс.
„Много търговци не желаят всички приходи да се обръщат автоматично в левове. Ако им се предостави избор, те предпочитат сами да обменят валутата в най-подходящия за тях момент и при по-добър курс“, допълва експертът от Ebury.
Виртуални IBAN-и: модерно решение за глобална търговия
Откриването на физически банкови сметки в чужбина е трудоемък и скъп процес, често неприложим за малките и средни предприятия. Именно тук се появява виртуалният IBAN – напълно функционален номер на сметка, обвързан с местна валута, предоставен от регулираната платежна институция Ebury.
Този инструмент гарантира сигурни разплащания в чуждестранна валута и е мощно средство за разрастване на бизнеса в международна среда.