Броят на новите бракове, регистрирани в Китай, е на път да падне тази година до най-ниското ниво, откакто се води статистика, показват официални данни.

Демографската криза в страната се задълбочава - въпреки широкообхватната правителствена кампания за насърчаване на браковете и раждаемостта.

Последните падат стремително и представляват голямо предизвикателство за Пекин, който е все по-разтревожен от въздействието на намаляващата работна сила и застаряващото население върху забавящата се икономика на страната.

Около 4.74 милиона китайски двойки са регистрирали брака си през първите три тримесечия на 2024 г., което представлява спад от 16.6% спрямо 5.69-те милиона, регистрирани през същия период на миналата година, сочат данни на Министерството на гражданските въпроси.

Спадът е в съответствие с тенденцията на понижение от пика през 2013 г. с повече от 13 милиона нови брака и в синхрон с прогнозите на китайски демографски експерти, че браковете през 2024 г. ще паднат под рекордно ниските 6.83 милиона от 2022 г., откакто се води статистика около 1980 г.

Възстановяването на браковете миналата година - след премахването на строгите COVID ограничения, изглежда е аномалия, до голяма степен предизвикана от задържаното търсене, посочва CNN.

Населението на Китай се е свило в две поредни години, а раждаемостта миналата година е била най-ниската от основаването на народната република през 1949 г. През 2022 г. страната беше изпреварена от Индия като най-населената нация в света.

Китайските служители виждат пряка връзка между по-малкото бракове и намаляващата раждаемост в страната, където социалните норми и правителствените разпоредби правят предизвикателство за неженените двойки да имат деца.

За да обърнат спада, китайските власти въведоха набор от мерки - от финансови стимули до пропагандни кампании, за да подтикнат младите хора да се оженят и да създадат семейства.

Длъжностните лица организираха събития за запознанства на сляпо, масови сватби и се опитаха да ограничат традицията да се плащат големи суми от младоженеца на семейството на бъдещата му съпруга, което прави брака непосилен за много бедни мъже от селските райони.

От 2022 г. Китайската асоциация за семейно планиране стартира пилотни програми за създаване на „култура на брака и раждането на деца от новата ера“, включвайки десетки градове, насърчавайки младите хора да се женят и да раждат на „подходяща възраст."

Но досега тези политики не са успели да убедят китайските младежи, които се борят с високата безработица, нарастващите разходи за живот и липсата на по-стабилна социална подкрепа на фона на икономическото забавяне, да направят следващата стъпка.

Мнозина отлагат брака и раждането на дете, а все по-голям брой млади хора дори избират да ги избегнат изцяло.

Спадът както на браковете, така и на ражданията се дължи отчасти на десетилетни политики, предназначени да ограничат нарастването на населението на Китай, което доведе до по-малко млади хора в брачна възраст, според китайски служители и социолози.

През 2015 г. Китай обяви край на продължилата десетилетия политика за едно дете, позволявайки на двойките да имат две деца, след което ги увеличи до три деца през 2021 г. – но както бракът, така и раждаемостта продължават да спадат.

Упоритата низходяща тенденция е резултат и от променящите се нагласи към брака - особено сред младите жени, които стават все по-образовани и финансово независими.

Изправени пред широко разпространената дискриминация на работното място и патриархалните традиции – като например очакването представителките на нежния пол да носят отговорност за грижите за децата и домакинската работа, някои жени все повече се разочароват от брака.

От 2021 г. Китай наложи 30-дневен период на „размисъл“ за хората, подаващи молба за развод, въпреки критиките, че това може да затрудни жените да напуснат разбити или дори бракове, в които има насилие.

През първите девет месеца на тази година около 1.96 милиона двойки са се регистрирали за разводи, което е лек спад от 6000-те на годишна база, според данни на Министерството на гражданските въпроси.

Китай не е единствената страна, която се бори с намаляващите нива на бракове и раждаемост.

През последните години Япония и Южна Корея също въведоха мерки за насърчаване на раждаемостта – като финансови стимули, парични ваучери, жилищни субсидии и повече подкрепа за отглеждане на деца – с ограничен успех.