
Инвеститорите се насочват към облигациите на някогашните "лоши момчета" на нововъзникващите пазари, като Кения и Пакистан, привлечени от икономическите промени в тези страни и по-високите лихвени проценти, пише Financial Times.
Дълговете в местна валута на Египет, Пакистан, Нигерия, Кения и други държави бяха едни от най-слабо желаните активи, може би с изключение на напълно просрочените дългове.
Валутните кризи опустошиха тези икономики, поради което държавните им дългови ценни книжа се продаваха на символична цена.
Но тези облигации сега се завръщат на пазара, подпомогнати от повишенията на лихвените проценти и мерките за либерализиране на валутните пазари, които държавите предприемат, опитвайки се да "поправят" своите икономики.
Тъй като лихвените проценти намаляват в някои от по-зрелите развиващи се пазари, като Бразилия, инвеститорите намират двуцифрената доходност, предлагана на т. нар. "гранични пазари" (от англ. frontier markets), за твърде привлекателна, за да бъде пренебрегвана.

Кои са новите "любимци" на инвеститорите?
В Турция, където годините на лошо парично управление изплашиха много от инвеститорите, лихвените проценти достигнаха до 50%, като мярка, с която централната банка се опитва да се справи с двуцифрената инфлация и да стабилизира лирата.
Това връща част от капиталите, "избягали" от страната, като притежанията на чуждестранните инвеститори в държавен дълг, деноминиран в лири, са се увеличили почти четири пъти от началото на тази година до около 10 милиарда долара в края на май.
Дългът на Египет също е сред популярните инвестиционни активи тази година. Чуждестранни инвеститори са вложили 15 милиарда долара в местни облигации, голяма част от които дойдоха след инвестицията от 35 милиарда долара от страна на суверенния фонд на Абу Даби. Той беше част от опитите за облекчаване на финансовата криза в страната.
Египетският паунд беше девалвиран тази година и също така му беше позволено да се движи свободно спрямо долара, като начин за облекчаване на недостига на чуждестранна валута.
Инвеститорите вярват, че подобни реформи в Нигерия, Турция и други гранични пазари дават плодове в момент, когато възвръщаемостта на останалите форми на дълг на развиващите се пазари намалява.
Дългът в щатски долари на много от тези страни вече повиши цената си, тъй като те избегнаха фалита. В същото време, нарастването на дълга в местна валута на по-кредитоспособните нововъзникващи пазари също е към своя край.

Какви са рисковете?
Валутите на някои по-големи развиващи се пазари също се обезцениха напоследък. Един от примерите беше рязката разпродажба на мексиканското песо след изборите този месец.
Инвеститорите са склонни да се притесняват от местния дълг на по-рисковите страни, който е по-волатилен и е обвързан със състоянието на валутата. Много от тях се страхуват от внезапното налагане на капиталов контрол или от перспективата дълговият пазар да изпита сътресения по време на криза, тъй като в такива моменти чуждестранните инвеститори моментално се втурват към "изхода".
Чужденците, макар и да възобновиха интереса си към облигациите в турски лири тази година в отговор на по-ортодоксалните икономически политики, все още представляват само около 5% от пазара, в сравнение с около една пета преди валутната криза през 2018 г. В Египет чуждестранните инвеститори държат около една десета от местния дълг, което е над дъното от 2022 г., но доста под пика през 2021 г.
Въпреки това, перспективата, че лихвените проценти в САЩ ще останат по-високи за по-дълго, докато Фед се бори с все още високата инфлация, може да се окаже попътен вятър за местния дълг на нововъзникващите пазари.
Египет, Нигерия и Пакистан, за които се прогнозира, че ще изразходват повече от една трета от приходите си за плащания на лихви по дълга до 2028 г., са особено изложени на риск от високите лихви в САЩ, тъй като това може да ги принуди да поддържат собствените си лихви високи, за да привличат капитал , според анализаторите на Moody's.
Този месец централната банка на Кения заяви, че не може да намали своя референтен лихвен процент от сегашното ниво от 13 процента, тъй като глобалните лихвени проценти все още може да "примамят" парите на инвеститорите от страната.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Ето колко пари държат средно на депозит богаташите у нас
- Какво представлява Европейската централна банка и какво значение има за България?
- Турция представя новата си индустриална стратегия до 2030 г., насочена към високите технологии
- Гърците са обезпокоени, че турци купуват все повече имоти у тях и получават златни визи
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg