Швеция започна строителството на хранилище за ядрено гориво, където силно радиоактивните отпадъци ще се съхраняват за период от 100 000 години. Това е едва второто подобно съоръжение в света.

Как да се съхраняват смъртоносните радиоактивни отпадъци, докато вече не са опасни, е въпрос, който преследва индустрията, откакто атомните реактори заработват през 50-те години на миналия век.

Финландия е единствената друга държава, която е близо до завършването на подобно съоръжение за съхранение на отработено ядрено гориво.

"Трудно е да се преувеличи важността за Швеция и за климатичния преход на факта, че строителството на хранилището вече е в ход," заяви министърът на климата и околната среда на Швеция Ромина Пурмоктари. "Казваха, че няма да се получи, но се получава."

По оценки на Световната ядрена асоциация (WNA), в момента по света има около 300 000 тона отработено ядрено гориво, което трябва да се депонира. По-голяма част от него се съхранява в мокри хранилища в близост до реакторите, в които е използвано.

В допълнение към вече е отработеното ядрено гориво, редица държави в Европа и по света планират да строят нови реактори за осигуряване на електроенергия, необходима за прехода, който включва отказ от изкопаеми горива.

Хранилището Форсмарк, което се намира на около 150 км северно от Стокхолм на източното крайбрежие на Швеция, ще се състои от тунели с дължина 60 км на 500 метра под земята в скала на 1.9 млрд. години.

Това ще бъде окончателният дом за 12 000 тона отработено ядрено гориво, което ще се съхранява в устойчиви на корозия медни капсули с дължина 5 метра, които ще бъдат обвити в глина и заровени.

Първото отработено гориво ще постъпи в хранилището в края на 30-те години, но съоръжението ще бъде завършено около 2080 г., когато тунелите ще бъдат засипани и затворени, обявиха от шведската Компания за управление на ядрено гориво и отпадъци (SKB).

Процесът обаче може да бъде забавен. Шведската неправителствена организация MKG, която работи в сферата на ядрените отпадъци, е подала жалба до шведски съд с призив за допълнителни проверки за безопасност.

Според нея, проучване на шведския Кралски технологичен институт показва, че капсулите може да корозират и да изпуснат радиоактивни елементи в подпочвените води.

Хранилището Форсмарк ще струва около 12 млрд. шведски крони (1.08 млрд. долара), като разходите ще бъдат покрити от ядрената индустрия, казват от SKB. В него ще има място за съхранение на цялото отработено гориво от шведските атомни електроцентрали.

Съоръжението обаче няма да съхранява отработено гориво от построени в бъдеще реактори. Швеция планира да построи още 10 ядрени реактора до 2045 г.