
Организацията на страните износителки на петрол и нейните партньорки, известни като ОПЕК+, взе решение за създаване на механизъм за определяне на базови нива за производствени квоти за петрола през 2027 г.
В същото време, източници от ОПЕК+ заявиха, че на отделни разговори, насрочени за събота, би могло да се стигне до решение за ускорено увеличение на добива на петрол през юли.
В последните няколко години групата, която включва Организацията на страните износителки на петрол и съюзници - като Русия, обсъжда нови базови нива, от които всяка страна членка ще прави увеличения или съкращения на добива.
Базовите нива и квотите са спорни, защото някои страни членки, като Обединените арабски емирства и Ирак, увеличиха производствения си капацитет, настоявайки за по-високи квоти, докато други, като страни членки от Африка, отчитат спад.
Ангола пък напусна организацията през 2024 г. поради несъгласие с нивата на производствените цели.
Групата от 22 държави е възложила на централата на ОПЕК да разработи механизъм за оценка на максималния производствен капацитет на страните, който да бъде използван като референтна стойност за базовите нива на добив за 2027 г. за всички държави, се посочва в изявление на ОПЕК+.

Страните от ОПЕК+, които произвеждат близо половината от петрола в световен мащаб, се споразумяха за три нива на понижение на добива от 2022 г., които имаха за цел да подкрепят пазара.
Две от тях са в сила до края на 2026 г., а осем страни членки в момента намаляват тези доброволни ограничения. Проведеното тази седмица заседание не внесе промени в нито една от тези политики.
В събота осемте страни членки на ОПЕК+, които са в процес на постепенно увеличаване на производството, ще се срещнат и може да се споразумеят за ръст в него през юли с 411 000 барела на ден, колкото е било през май и юни, според двама делегати, пожелали анонимност.
Повишенията на производството през май и юни са по-бързи от първоначално планираните и оказават натиск върху цените на петрола. Стратегията на лидерите в групата Саудитска Арабия и Русия е отчасти да накажат съюзниците, които произвеждат свръхколичества и да си върнат пазарния дял, информира Ройтерс.
Самата ОПЕК+ посочи "настоящото добро състояние на пазара, което е отразени в ниските нива на запасите" като обосновка за взетото на 3 май решение относно производството през юни.
Цените на петрола паднаха до четиригодишно дъно през април под 60 долара за барел, след като ОПЕК+ обяви, че ускорява повишението на добива през май, а митата на президента на САЩ Доналд Тръмп породиха опасения относно състоянието на световната икономика.
От тогава цените се възстановиха до около 65 долара за барел.
Следващото заседание на ОПЕК+ е насрочено за 30 ноември.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Изненадващо: Stellantis се отказа от производството на автомобили на водород
преди 28 минКакво се случва на пазара на имоти в шестте големи града на страната?
преди 38 мин82% ръст на електрическите коли в Албания
преди 1 часOpenAI ще използва облака на Google за ChatGPT
преди 2 часаС половин милион евро: Превръщат бивша гранична застава в Мезек в изложбен център
преди 2 часаЕлектрическите тротинетки - с регистрация и Гражданска отговорност
преди 2 часаПрочети още
Хекимян: ПП се САМОВЗРИВИХА! ГЕРБ са тези, които работят!
darik.bgВелислав Величков за кмета на Варна: Този арест е терор, диктатура!
darik.bgPolitico: Бюджетът на ЕС за 2028-2034 г. ще е 1,717 трлн. евро
darik.bgСаудитска Арабия подготвя ново земетресение в световния футбол
dsport.bgБруталните условия на Манчестър Юнайтед за Рашфорд
dsport.bgТризнаци, заченати по естествен път, се родиха в „Мама и Аз“
9meseca.bg