Измамите, извършени чрез т. нар. "биткойн банкомати", се увеличават с бързи темпове. Това показва доклад на Федералната търговска комисия на САЩ, цитиран от The Verge.
В анализа се посочва, че сумата, загубена от биткойн банкомати, се е увеличила почти 10 пъти от 2020 г. до 2023 г. – от 12 милиона до 114 милиона долара. Потребителите са загубили 65 милиона долара от подобни измами само през първата половина на 2024 г.
През годините се развиват различни "версии" на почти едно и също нещо - схеми, които подмамват жертвите да плащат на измамници. Това става чрез покани за изпращане на банкови преводи, покупки на подаръчни карти и ваучери и дори предаване на пари в кутии за обувки.
Днес престъпниците имат и още една опция - биткойн банкоматите. Те са физически машини, които могат да се използват за купуване или продажба на криптовалута. Обикновено се поставят в бензиностанции, хранителни магазини и други големи търговски обекти.
За да изпълнят схемата си, измамниците се свързват с жертвата по телефона, чрез текстово съобщение или онлайн. След това те се представят за банкови или държавни служители, като се опитват да я убедят, че банковата им сметка е компрометирана и трябва да предприемат действия.
След това измамниците инструктират потърпевшите да изтеглят голяма сума пари и да я депозират в биткойн банкомат, където ще могат да "запазят" средствата си на сигурно място.
След като парите са вкарани в биткойн банкомата, измамниците изпращат на жертвата QR код за сканиране на машината, който автоматично поставя всички средства на жертвата в крипто портфейла на измамника.
Тези жертви са съобщили за загубени средно по $10 000 от биткойн банкомати. ФБР предупреди за тази схема още през 2021 г., а американските щати Върмонт и Минесота приеха закони, поставящи дневни лимити за транзакциите през тези устройства.
Както в случаите с други измами, винаги е важно да проверите дали имейлът или телефонното обаждане, което получавате от предполагаема компания или финансова институция, е легитимно и никога не трябва да теглите пари въз основа на инструкции от произволни лица, съветват експертите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Най-големите застрахователи у нас в края на първото тримесечие
преди секундиТайванската TSMC планира нови заводи за чипове в Европа
преди 10 минЗа първи път от десетилетия: Пустинята Сахара се наводни
преди 50 мин55 университета от Китай ще си сътрудничат с български висши училища
преди 1 часАмериканските търговци очакват спад в потреблението за Хелоуин
преди 2 часаЩе заработи ли отново заводът на Great Wall в Ловеч?
14.10.2024Прочети още
Започва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgАзис: Обяснете на децата си, че гей е просто различен от другия или човек, на когото щастието не му се е усмихнало докрай
darik.bgТрадицията продължава: Трето поколение Малдини в националния отбор на Италия
dsport.bgФранция не пропусна дузпа, за разлика от Белгия, и отново подчини ''червените дяволи'' (ВИДЕО)
dsport.bgСиноптичката Лора Георгиева стана майка за втори път
9meseca.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bgНепретенциозни стайни растения, които ще радват окото през цялата година
idei.bg