Доверието в световната резервна валута е под въпрос, което отваря възможности за налагането на пазара на алтернативи като еврото. Но това няма да е лесно.

Щатският долар е спаднал с около 9% през последните три месеца, според индекс, който проследява представянето му спрямо кошница от основни търговски валути. От 70-те години насам валутата не се е представяла толкова зле в първите 100 дни от мандата на президент.

Този спад не е изненадващ. Икономическите перспективи на САЩ са далеч по-неясни, отколкото бяха на Деня на встъпване в длъжност, след като митата, наложени от президента Тръмп, създадоха условия за по-бавен растеж и по-висока инфлация. Американските активи сега изглеждат далеч по-малко привлекателни.

Но възможно ли е да се случва нещо по-екзистенциално? Витаят въпроси относно глобалната позиция на долара и дали след повече от седем десетилетия като най-важна валута в света, той не е на път да загуби този статус.

Политиките на Тръмп и заплахите му към дългогодишни норми като политическата независимост на централната банка накараха инвеститорите да преосмислят колко изложени искат да бъдат на американски активи. Скептицизмът изглежда ще продължи.

„Задвижва се нещо, което е необратимо“, казва Йенс Норвиг от изследователската фирма Exante Data.

Има обаче очевидни уговорки. Това, че доларът в момента е по-слаб, не означава, че е загубил първенството си. Внезапен обрат от САЩ все още изглежда малко вероятен, защото има малко алтернативи.

„Останалата част от света е нетърпелива, ако не и отчаяна, да намали зависимостта си от долара като платежна и резервна валута“, казва Есвар Прасад, бивш служител на Международния валутен фонд и настоящ професор по икономика в университета „Корнел“.

Може ли доларът да се превърне в оръжие?

Опити за използване на долара като оръжие чрез политики като санкции биха били по-малко ефективни, а наличието на множество източници на ликвидност в моменти на напрежение може да направи глобалната финансова система по-малко крехка, казват някои валутни експерти.

„Реалността обаче е, че няма устойчиви алтернативи“, казва Прасад.

Еврото вероятно е най-добре позиционирано да се възползва от създадената от Тръмп възможност. То е широко използвана и предпочитана валута сред централните банки. Вече има повече безопасни активи, деноминирани в евро, тъй като Германия и други страни увеличават разходите си. А Европейската централна банка показа по-голяма готовност да бъде последна инстанция на заемане в региона — ключова функция за всяка международна валута.

Кога еврото ще се превърне в резервна валута?

„Намираме се в най-добрата позиция от години насам“, каза наскоро вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гиндос. Но ще е необходима много по-съществена икономическа, финансова и регулаторна интеграция в Европа, за да се случи това. Ще е нужно време.

Други алтернативи като китайския юан се сблъскват с още по-големи препятствия. Инвеститорите не могат свободно да търгуват на финансовите пазари в страната заради капиталов контрол, а валутата се управлява стриктно от правителството — две непреодолими пречки пред по-глобална роля на китайската валута.

Друга идея, която набира популярност, е обща валута, издадена от т.нар. група БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка). Някои от участващите държави, като Бразилия и Индия, вече се отдръпнаха от предложенията след заплахи от страна на Тръмп, че ще трябва да „се сбогуват с Америка“, ако го направят.

Да се отдалечиш от долара е толкова трудно, колкото да се опиташ да откажеш света от използването на английски език, казва Стивън Джен, експерт по валути и ръководител на Eurizon SLJ Capital.

„Хората могат да спорят дали френският е по-красив или немският по-прецизен, но това няма значение — когато повече хора говорят английски, повече ще учат английски“, казва той. „Ликвидността в долари е дълбока. Нито едно управление не може да унищожи долара, със сигурност не президент Тръмп за 100 дни.“