Голям страх - дори и сред опитните моряци, всява морската болест. Люлеенето на кораба по вълните може да предизвика сериозно неразположение, докато тялото ви се бори да се приспособи към движението на плавателния съд.

Вашият мозък усеща движението на кораба, но очите ви не го виждат, особено ако сте на закрито, което предизвиква редица симптоми на морска болест. Те включват замайване, загуба на равновесие, гадене и повръщане.

Много круизни кораби са пригодени да се справят с големи вълни, така че гостите им едва усещат движението им. Но има моменти, в които бурните води и други фактори карат дори моряците да се чувстват зле.

Не е задължително морската болест да съсипе круиза ви. Има много възможности, които да ви помогнат да я преодолеете и да се приспособите. Ето как да я избегнете: 

Лекарства

Първият вариант за страдащите от морска болест са лекарствата.

Боб Макгоуън, ръководител на операциите в Ambassador Cruise Line, предлага да си купите таблетки против морска болест, преди да се отправите на пътешествие. Те се предлагат във всяка аптека. Лекарят на борда също разполага с подобни лекарства.

Уверете се, че приемате правилната доза и следете за странични ефекти - като например сънливост, тъй като това може да ви попречи да се насладите на круиза си.

Морски ленти и тапи за уши 

Ако ви е трудно да приемате таблетки или не искате да прибягвате до тях, има и немедицински алтернативи, например морски ленти. Това са ленти за китки, които упражняват натиск върху акупунктурни точки и имат за цел да намалят усещането за гадене по време на пътуване.

Според Макгоуън, ако гривните не са вашето нещо, същите резултати могат да бъдат постигнати чрез натиск върху точките на пулса с палци за две до три минути.

Много от редовните пътници на круизи предлагат да използвате ленти, които се залепват зад упото или под пъпа. Смята се, че естествените съставки - като лавандулово масло, мента, джинджифил и канела, помагат за предотвратяване на гаденето.

Уил Сарсън, експерт по пътувания в Riviera Travel, подсказва трик с тапи за уши, който отдавна се използва от моряците. Той казва:

„Морската болест възниква, когато мозъкът ви получава противоречиви сигнали от очите и ушите. Просто поставете тапа за уши в едното ухо, за да блокирате някои от сигналите. Това принуждава мозъка ви да се фокусира върху визуалните сигнали, което пък помага да се намали усещането за движение“.

Гледайте хоризонта

Има много прилични гледки, на които да се насладите, докато сте на круиз, а излизането на чист въздух на палубата може да бъде чудесен начин за борба с морската болест.

Джей Стивънс, главен изпълнителен директор на Wayfarer Travel, казва: „Фокусирането върху стабилна точка извън кораба помага на мозъка ви да съгласува това, което чувства с това, което вижда – давайки естествено усещане за баланс и лекота.“

Резервирайте каюта в средата на кораба

Вашата каюта може да бъде голям фактор, когато става въпрос за морска болест, тъй като колкото повече усещате движението на кораба, толкова по-лоши са симптомите ви. Вероятно ще ви струва по-скъпо, но ползите за здравето не са малко.

Ема Сангер-Хоруел, ръководител на круизния отдел в Kenwood Travel, предполага, че средната част на долната палуба обикновено е най-стабилната зона, тъй като е най-близо до центъра на тежестта на кораба.

„Каютите на горните палуби, близо до носа или кърмата са по-нестабилни, така че избирането на опция за настаняване в средата - както хоризонтално, така и вертикално, може да намали усещането за движение. Ако се появи морска болест, насочването към по-ниска палуба може да помогне, тъй като тази зона - по-близо до водолинията, е по-стабилна.“

Диета

Бюфетът може да е изкушаващ, но диетата на борда е особено важна, ако страдате от морска болест. Ники Келвин, главен редактор в туристическия уебсайт The Points Guy, казва:

„В деня на качването на борда се придържайте към леки, немазни ястия и избягвайте алкохола. Добрата хидратация е от решаващо значение. На по-късен етап по време на круиза можете да възобновите нормалното си хранене“.

Д-р Елиз Далас посочва, че определени храни и напитки могат да влошат чувството на гадене и трябва да се избягват, като пикантни или мазни храни, алкохол и напитки с кофеин. Естествени лекарства, като джинджифила, могат да помогнат за облекчаване на гаденето.

Според Соня Хан, старши фармацевт и експерт по хранене във FeelGut.co.uk:

„Съединенията на джинджифила помагат за успокояване на стомаха и намаляват гаденето, което често се предизвиква от движение. Опитайте да пиете чай от джинджифил, да хапнете джинджифилови бисквити или кристализиран джинджифил около час преди качване на борда, след което дръжте малки количества от тях под ръка, за да хапвате деня, ако е необходимо.“

Чаят от мента също може да помогне за облекчаване на нестабилния стомах.

Ясмин Пекъл, туристически агент от Blue Cruise, обяснява: „Ментата може да помогне за отпускане на мускулите на стомаха и храносмилателната система, като подобрява потока на жлъчката, което подпомага храносмилането.“

Изберете внимателно своя круиз

Не само каютата е важна. Видът на кораба, кога и къде плавате също могат да повлияят на морската болест.

Пекъл добавя: „Ако сте податливи на морска болест, препоръчваме да изберете маршрути, които съчетават по-спокойно море и благоприятно време, като лято в Средиземно море или юнски круизи в Аляска, които обикновено са по-щадящи от океански круизи през по-бурни води“.

Линда Армит, ръководител на продажбите в Шотландия в Barrhead Travel, предлага да резервирате круиз с много пристанищни спирки, за да можете да слезете и да се насладите на сушата.

„Вашият туристически агент може да ви помогне да изберете маршрут с минимален брой морски дни.“

Също така проверете размера на кораба. Фил Евънс, управляващ директор на Cruise Nation, посочва, че по-големите кораби предлагат гладко плаване. Много лайнери също така са оборудвани със стабилизатори.

„Отделете време да проучите корабите и да научите повече за флотилията на круизната линия. Това може да ви помогне да разберете вероятността да страдате от морска болест и да успокоите ума си.“