Археолози откриха останките на средновековен рицар, погребани под затворена зала за сладолед в полския град Гданск.

Експерти работят на обекта в историческия квартал Средместие (център на града) от 2023 г., като първоначално намериха средновековен надгробен камък, украсен с издълбано изображение на рицар, според изявление на полската археологическа фирма ArcheoScan, изпратено до CNN.

Надгробният камък е повдигнат по-рано през юли, разкривайки пълния скелет на възрастен мъж, за когото се смята, че е живял около 13-ти или 14-ти век.

Находката е от „изключително значение“ и „едно от най-важните археологически открития в Полша през последните години“, казва Силвия Куржинска, археолог и директор на ArcheoScan.

Надгробният камък е направен от готландски варовик - високо ценен през Средновековието, а релефът изобразява рицар с верижна броня, меч и щит.

Плочата е с дължина около 150 сантиметра, като важни детайли от произведението на изкуството все още могат да се видят, въпреки факта, че е частично повредено.

„Надгробният камък е забележително добре запазен, като се има предвид, че е издълбан от мек варовик и е лежал под земята в продължение на векове“, казва Куржинска.

„Рицарят е изобразен изправен с вдигнат меч - поза, вероятно символизираща власт и висок социален статус“.

Това отличава надгробния камък от по-голямата част от късносредновековното гробно изкуство, ограничено до надписи, хералдически панели или християнски кръстове, според Куржинска.

„Само малка част включва изображения на починалия - и сред тях повечето са опростени гравюри върху плоски плочи, предназначени за използване на църковния под“.

Необичайно е и с това, че както произведението на изкуството, така и неговият археологически контекст остават непокътнати.

След като повдигнали камъка, археолозите открили останките на мъж, висок 170-180 сантиметра - много повече от средностатистическия човек, живял по онова време.

Костите са били разположени естествено, което потвърждава, че надгробният камък маркира оригиналното място на погребението, а предварителният анализ показва „отлично съхранение“, според Куржинска.

„Въпреки че не са открити гробни дарове, всички налични доказателства сочат, че починалият е бил човек с високо социално положение – най-вероятно рицар или командир, ползващ се с особено висока почит и уважение“.

Гробът е бил част от гробище, помещаващо близо 300 погребения, прикрепено към най-старата известна църква в Гданск.

Построена от дъб, за който е установено, че е отсечен през 1140 г., тя се е намирала в ранносредновековна крепост, окупирана от края на 11 век до началото на 14 век.

„Това е било място на власт, вяра и погребение – пространство със символично и стратегическо значение в историята на Гданск“, казва Куржинска. Последната находка „предлага безценен източник на знания за живота и смъртта на военния елит на Гданск през 13-ти и 14-ти век“.

Експертите сега работят по по-нататъшен анализ както на надгробната плоча, така и на скелета.

Каменната плоча се почиства и стабилизира, за да може да бъде документирана и 3D сканирана, като идеята е да се направи дигитална реконструкция на липсващите фрагменти.

Скелетът ще бъде подложен на антропологичен и генетичен анализ, за да се разкрие повече за живота на рицаря, а въз основа на черепа ще бъде направена лицева реконструкция.