В сърцето на древния град Петра в Йордания, изсечен в розови пясъчни скали, се намира сложен паметник, известен като Хазната, или Съкровищницата.
Под тази сграда археолозите наскоро откриха гробница с най-малко 12 човешки скелета и артефакти, които се оценяват на поне 2000 години. Учените са ръководени от д-р Пиърс Пол Кризман, изпълнителен директор на Американския център за изследване.
Експедицията изучава Съкровищницата след години на спекулации, че две гробници, открити под лявата страна на паметника през 2003 г., не са единствените тайни подземни стаи. Но тази теория не е потвърдена - досега.
Кризман и неговият екип използват техника за дистанционно наблюдение, която използва радарни импулси за откриване на подземни обекти, по-рано тази година, за да видят дали физическите характеристики отляво, където са намерени оригиналните гробници, съвпадат с тези отдясно.
Засичанията разкриват силни прилики между двете страни - това е доказателството, от което се нуждаят, за да получат разрешение от йорданското правителство да копаят под Съкровищницата.
В този момент ученият се свърза с Джош Гейтс, водещ на Expedition Unknown по Discovery Channel. „Мисля, че имаме нещо“, казва той на изследователя по телефона.
Заедно със снимачен екип археолозите разкопават новооткритата гробница през август. Но истинската изненада е това, което намират в нея. Докато много гробници в Петра са празни или частично разрушени, тази е пълна със запазени скелетни останки и гробни предмети, направени от бронз, желязо и керамика.
Непокътнатото погребение, намерено под Съкровищницата, дава рядка представа за живота на набатеите - древни арабски номади, чието пустинно кралство процъфтява през 4 век пр. н. е. до 106 г. сл. н. е., казва Крийсман.
„Това е изключително рядко откритие – през двата века, през които Петра е била изследвана от археолозите, нищо подобно не е било открито досега“, допълва Гейтс. „Дори пред една от най-известните сгради в света... все още предстоят огромни открития.“
Значителното откритие може да е най-голямата колекция от човешки останки, открити на едно място в Петра, според изследователи, и беше представено на премиерата на сезона на Expedition Unknown през миналата седмица.
Изследване на Петра - световното чудо
Петра е избрана за едно от новите седем чудеса на света през 2000 г. заради уникалната си архитектура и многото мистерии, които все още обграждат града.
Експертите обсъждат целта, с която е построена Съкровищницата от векове, като най-популярната теория е, че паметникът служи като мавзолей, въпреки че в самата сграда не са открити скелетни останки, казва Гейтс.
Съкровищницата приема стотици хиляди туристи годишно и е представена в няколко филма. Най-известна е като мястото, на което е открит Светият Граал във филма от 1989 г. „Индиана Джоунс и последният кръстоносен поход“.
Сред артефактите има няколко съда, а един от скелетите стиска керамичен потир, наподобяващ формата на Светия Граал. „Това наистина беше страхотен момент от историята, имитираща изкуство“, казва Гейтс.
Артефактите са изключително добре запазени, допълва Крийсман. Човешките останки обаче, макар и непокътнати, са в по-деликатна форма от очакваното.
Състоянието им може да е резултат от влажността и сезонните наводнения в Петра, както и от порестия пясъчник около гробницата, който е уловил влага, смята ученият. Някои от скелетите са открити покрити с плесен.
Само няколко гробници, открити в Петра през последните няколко десетилетия, крият недокоснати погребения, според Крийсман. Двете гробници, открити под лявата страна на Съкровищницата преди две десетилетия от йордански археолози са с частични скелетни останки, но данните не са обявени публично, така че не е ясно колко са те.
„Надявахме се да намерим нещо, което може да ни разкаже повече за древните хора и места – човешките останки могат да бъдат наистина ценен инструмент в това отношение“, казва Крийсман.
„Останките в тази гробница са съчленени, така че костите не са били претърсвани и премествани, а това е изключително рядко.“
Рядък поглед върху древните набатеи
Една неразгадана мистерия за набатейците са техните погребални практики. В литературата набатейското общество често се описва като по-егалитарно, като кралят е по-интегриран с по-ниските класи, отколкото лидерите на други цивилизации, казва Крийсман.
Досега от откритите набатейски гробници не изглежда да има огромна разлика между кралски и обикновени погребения, така че е трудно да се каже дали наскоро откритите повещения под Съкровищницата са били предназначени за кралски особи.
Изследователите подозират, че много от текстила и бижутата, които обикновено се откриват при набатейските погребения, са изгубени поради влагата и наводненията, проникващи в гробницата, казва Гейтс.
Докато те продължават да изучават скелетите, Крийсман допълва, че се надяват да излязат повече подробности за това кои са били погребаните хора.
Изследователите биха искали да датират скелетите и артефактите, както и да използват извлечена ДНК, за да определят дали дузината скелети са свързани. Други анализи може да помогнат за оценка на диетите им и да разкрият дали са извършвали физическа работа.
„Те трябва да са изключително важни хора, защото мястото, на което са погребани, е първокласно недвижимо имущество - това е главният вход на града“, спред Гейтс. „Мисля, че разгадаването на това кои са те ще помогне да се разкрие част от историята на Съкровищницата.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как железниците вдъхновяват създаването на часовите зони?
преди 7 часаКалните вулкани на Бузъу: Пейзаж от друга планета
преди 7 часаКои пенсионни фондове отчитат над 10% доходност за последните 24 месеца?
преди 8 часаРеставрират крепостта Баба Вида
преди 9 часаРесторант на планински връх отвори след пожар и реконструкция за € 32 млн.
преди 9 часаИспания глоби пет нискотарифни превозвача общо със 179 млн. евро
23.11.2024Прочети още
Американците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgРусия готви кибервойна срещу Великобритания
darik.bgМини робот - бунтар отвлече 12 по-големи робота в Китай
darik.bgНа живо: Черно море громи ЦСКА 1948 в Бистрица
dsport.bgНа живо: ЦСКА – Лудогорец (Състави)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bg