Високите емисии от въглероден диоксид на най-богатия 1% от хората по света задълбочават глада, бедността и прекомерната смъртност, установява нов доклад.

Заради луксозните яхти, частните самолети и инвестициите в замърсяващи индустрии, потреблението на най-богатите хора  затруднява все повече ограничаването на глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий.

Ако всеки човек на Земята отделяше затоплящи планетата газове колкото средностатистическия милиардер, оставащият въглероден бюджет за запазването на глобалното затопляне в рамките на 1.5 градуса би изчезнал за по-малко от два дни вместо за четири години, се казва в анализа на Oxfam.

Анализът на въглеродното неравенство предшества обявяването на бюджета във Великобритания, президентските избори в САЩ и климатичната конференция Cop29 в Баку.

От Oxfam призовават правителствата да облагат с данъци супербогатите, за да ограничат прекомерното потребление и да генерират приходи за прехода към чиста енергия, за да компенсират онези, които са засегнати най-сериозно от глобалното затопляне.

Изследването на Oxfam е установило, че за период от три часа 50-те най-богати хора в света отделят средно повече въглеродни емисии, отколкото средностатистическия британец за целия си живот.

Средно те осъществяват по 184 полети с частни самолети за година, прекарвайки 425 часа във въздуха. Това генерира толкова въглерод, колкото средностатистическия човект по света би отделил за 300 години.

Техните луксозни яхти пък отделят толкова въглерод, колкото средностатистическият човек би отделил за 860 години.

Двата частни самолета на основателя на Amazon Джеф Безос са прекарали близо 25 дни във въздуха за 12-месечен период и са отделили такова количество въглеродни емисии, колкото служител на Amazon би отделил за 207 години.

Двата частни самолета на Илон Мъск, който е най-богатият човек в света и главен изпълнителен директор на производителя на електрмобили Tesla, са генерирали въглероден диоксид колкото средностатистическият човек би отделил за 834 години.

Междувременно, трите яхти на фамилията Уолтън - наследници на веригата супермаркети Walmart, имат общ въглероден отпечатък в размер на 18 000 тона за година – количество, което се равнява на въглеродния отпечатък на 1 714 служители в Walmart.

Преди обявяването на първия бюджет на лейбъристкото правителство в сряда от Oxfam призовават британския финансов министър Рейчъл Рийвс да увеличи данъци върху “замърсяващото екстремно богатство”, започвайки с частните самолети и суперяхти, с цел набиране на средства, които може да бъдат използва в борба с климатичната криза.

От Oxfam са разработили методология за изчисляване на вредните емисии от яхти, която включва данни за размера на плавателния съд, спецификации на двигателя, вид гориво, време, часове, прекарани в морето и дори генератори за джакузита и климатизация за хангари за хеликоптери.

“Едно от ключовите заключение е, че суперяхтите са най-замърсяваща играчка, която един милиардер може да притежава, с изключение може би на космически кораб,” казва Алекс Мейтланд, един от авторите на доклада.

Далеч по-разрушителни са емисиите от парникови газове от инвестиции на ултрабогатите, които са 340 пъти по-високи от тези на въглероден диоксид от техните яхти и частни самолети.

Средно портфейлите на 50 милиардери, намерили място в проучването, са почти два пъти по-замърсяващи от инвестиции в основния щатски борсов индекс.

Близо 40% от техните инвестиции са в отрасли с интензивно отделяне на емисии, като петрол, миннодобивна дейност, корабоплаване и цимент. Много от тези компании също така наемат лобисти и маркетинг професионалисти, за да отлагат или пречат на действията по отношение на климата.

От Oxfam казват, че инвестициите са сферата с най-голям потенциал за положителна промяна, защото, за разлика от повечето хора, които са бедни или имат средни доходи, милиардерите имат избор относно това как да използват парите си.

Ако пренасочат средствата си към вложения с нисък въглероден интензитет, емисиите от техните инвестиции биха били 13 пъти по-ниски.

Докладът също така прогнозира смъртоносните последици от въглеродното неравенство – в идния век 1.5 милиона смъртни случая ще бъдат причинени от емисиите от потреблението на най-богатия 1%, или хората с доходи в размер на най-малко 140 000 долара.

От Oxfam твърдят, че емисиите от потреблението на тази заможна група през последните три десетилетия е довела до спад на световната икономика с 2.9 трлн. долара и загуба на реколта, равняващи се на калорийните нужди на 14.5 милиона души годишно.