Производителят на електронни компоненти Melexis разширява базата в столичния квартал Горубляне с откриването на нова лаборатория.

Съоръжението ще увеличи капацитета на настоящия изследователски комплекс на компанията трикратно, заяви Георги Костадинов, който е регионален мениджър на компанията в отдела за човешки ресурси и работна среда. 

"Всеки компонент, произведен от Melexis, преминава пълния процес от дизайна и инженеринга през тестовете до масовата продукция. В новата лаборатория електронните компоненти могат да се изпробват в различни режими и за различни приложения, включително в температурни и електромагнитни тестове, противопожарна защита и други."

Инвестицията в новото съоръжение на компанията възлиза на 1.2 млн. евро, като в тази сума влиза проектирането и изграждането на лабораторията, но не и оборудването в нея. 

Георги Костадинов, Melexis

Новата лаборатория е разположена в едно от разширенията на основната сграда на Melexis и ще помогне на компанията в бъдеще на увеличи своя инженерен капацитет.

Според Никола Симон, който е вицепрезидент на глобалния технологичен отдел на компанията, оборудването на лабораторията включва станции за тестване на температурни, електромагнитни и други сензори, които се използват в различни индустрии.

"От автомобилните компоненти обаче се изисква да преминават много строги критерии за сигурност, затова и тестването им е изключително важна част от производствения процес", обясни Симон.

Никола Симон, Melexis

Той демонстрира някои от функционалностите в новата лаборатория, включително и "оръдието" за електромагнитни импулси, с което се тестват чиповете, предназначени са вграждане в автомобили и други превозни средства.  

Инвестицията в оборудването на всяка работна станция в лабораторията е в диапазона от 500 хиляди до 1 млн. лева.

dbr.bg-image

Симон обясни още:

"В съвременните автомобили има много системи и компоненти с различно ниво на електромагнитно или радиационно излъчване. От първостепенна важност е те да не си влияят взаимно, тъй като това би нарушило сигурността на пътуващите. Затова тези компоненти се тестват стриктно за устойчивост на външни влияния. Едно от най-големите предизвикателства за компонентите в автомобилната индустрия е именно преминаването на електромагнитните тестове".   

В лабораторията на Melexis в Горубляне има и отдел, в който се тестват неработещи сензори, върнати от клиентите, за да се открият евентуалните проблеми и да не се повтарят. 

dbr.bg-image

"Някои от тестовете продължават по няколко дни, други се повтарят на различни станции при различни условия, за да сме сигурни, че показанията им са абсолютно точни", според Симон.

"Този процес е скъп и отнема време, но спестява много средства на производството, тъй като предотвратява редица проблеми впоследствие". 

На въпрос на Darik Business Review дали настоящата трудна ситуация, в която се намира европейският автомобилен сектор, влияе по някакъв начин на Melexis, Никола Симон отговори, че индустрията в момента преминава от цикъл на недостиг на чипове към такъв, в който предлагането изпреварва търсенето. 

"В Европа и САЩ субсидиите за електрификация на автомобилите бяха насочени към високия сегмент и когато те бяха прекратени, се оказа, че електрическите автомобили са твърде скъпи за потребителите. В Китай още от началото на енергийния преход субсидиите бяха насочени към автомобилите от ниския сегмент и впоследствие развитието се насочи и към по-високия. Затова в момента китайските автомобилни компании имат много предимства пред европейските и азиатския пазар расте много по-бързо".

Той уточни, че Melexis е компания, която доставя компоненти по целия свят, включително и в Азия. 

"В момента САЩ и Европа се опитват да бъдат по-независими от китайските доставки, говори са за мита и други търговски ограничения, но ние в Melexis винаги сме били поддръжници на отворения пазар", каза още вицепрезидентът на компанията. 

dbr.bg-image


Melexis присъства от 24 години в България и в момента за компанията у нас работят 750 души, като 40% от тях са инженери. Освен това, 41% от персонала са жени, като делът им е по-висок от средния за компанията в световен мащаб (около 34%). 

Основните стратегически направления, в които компанията се развива, обхващат не само автомобилната индустрия, но и дигиталното здравеопазване, климатизацията, роботиката, алтернативната мобилност и устойчивото развитие.