
Петролните рафинерии в Азия, Европа и Съединените щати са изправени пред рекорден спад на рентабилността, подчертавайки степента на текущото забавяне на глобалното търсене.
Проблемите са особено забележими в Китай, поради забавящия се икономически растеж и нарастващото навлизане на електрически превозни средства, пише Reuters.
Пускането в експлоатация на нови рафинерии в Африка, Близкия изток и Азия добавя към натиска върху цените, тъй като предлагането се разширява допълнително.
Рафинерии като TotalEnergies и търговците като Glencore отбелязаха огромни печалби през 2022 г. и 2023 г., тъй като "осребриха" проблемите по веригата за доставки, причинен от нахлуването на Русия в Украйна, прекъсванията на навигацията в Червено море от хутитите и възстановяването на търсенето след пандемията от COVID- 19.
Слабата китайска икономика е една от ключовите причини. Ръстът на промишленото производство в най-големия вносител на петрол в света падна до петмесечно дъно през август, докато производството на петролните рафинерии в Поднебесната империя спадна за пети пореден месец, на фона на слабото търсене.

В най-големия потребител Съединените щати, където търсенето също изостава от очакванията, рентабилността падна под 15 долара за барел в края на август за първи път от началото на 2021 г.
Маржовете на бензина са средно 4.65 долара за барел към 13 септември, което е спад от 15.78 долара преди година, а маржовете на дизела са малко над 11 долара, спрямо над 40 долара миналата година, според данните на Oil Price Information Service.
Свръхпредлагането на световния дизелов пазар е една от основните причини за слабите норми на печалба. Международната агенция по енергетика предвижда търсенето на дизел и газьол тази година да достигне средно 28.3 милиона барела на ден (bpd), свивайки се с 09% спрямо 2023 г., докато търсенето на бензин, реактивно гориво, пропан-бутан и мазут се очаква да нараснат през същия период.
Стартирането на редица нови рафинерии усложнява ситуацията, като по-старите рафинерии, особено в Европа, усешат "болката" най-силно.
По-рано този месец Petroineos потвърди, че ще затвори своята рафинерия Grangemouth в Шотландия, като се очаква спиране и в Германия.
Тази година новото увеличаване на капацитета включва завода Dangote в Нигерия с 650 000 барела на ден, Dos Bocas в Мексико с 340 000 барела на ден, Al Zour в Кувейт с 615 000 барела на ден и Duqm в Оман с 230 000 барела на ден.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Петролът поевтинява след договореното между САЩ и Русия 30-дневно енергийно примирие
- Петролът е на път към най-силния си седмичен спад от октомври
- Половината от глобалните CO2 емисии идват от 36 компании за изкопаеми горива
- Петролът продължава спада си от февруари, щатските индекси вече са губещи за годината
Калкулатори
Най-ново
Нова мания в социалните мрежи увеличи рекордно броя на потребителите на ChatGPT
02.04.2025Осемте страни, в които най-лесно ще получите гражданство
02.04.2025Най-евтините петзвездни хотели в света
02.04.2025Икономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
02.04.2025Най-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
02.04.2025Наградите INNOVISION AWARDS by Planet Schwarz търсят големите визионери и смелите новатори в бизнеса
02.04.2025Прочети още
Турското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bg„Денят на освобождението“ или какви нови мита е подготвил Тръмп за партньорите
darik.bgМечтан финал за Купата на Краля, Барселона разби сърцето на Атлетико
dsport.bgЛивърпул си върна на Евертън и триумфира в мърсисайдското дерби
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg