Печалбата от соларните електроцентрали в цяла Европа достигна исторически минимум, като най-лошите резултати са отчетени в Испания и Франция, показват данни на Лондонската борсова група (LSEG).

Според LSEG, средният “capture rate” – индикатор за рентабилността на възобновяемите енергийни източници, е спаднал в Испания през май от 43% през същия месец миналата година до едва 7%.

Причината за този срив е комбинацията от изключително слънчева пролет и внезапно увеличение на соларните мощности, които започнаха да претоварват електрическата мрежа с излишък от енергия, съобщава агенция МИНА.

Само в Испания капацитетът е надхвърлил 50 гигавата (GW) – шест пъти повече отколкото преди десет години.

Във Франция, където соларният капацитет се е увеличил почти десетократно за същия период, “capture rate” е спаднал до рекордно ниските 13%.

„Най-големият риск за разширяването на възобновяемите източници се крие именно в спада на рентабилността на слънчевата енергия“,
заяви Натали Герл, водещ енергиен анализатор в LSEG.

По нейните думи, по-ниските печалби директно застрашават инвестиционния потенциал и реализирането на политическите цели за преход към зелена енергия. Някои соларни централи в Испания умишлено намалиха производството си, за да стабилизират мрежата, особено след голямото прекъсване на електрозахранването през април.

Инвеститорите стават все по-предпазливи, а ако тенденцията се запази, това може сериозно да забави развитието на соларния сектор в Европа – именно в момент, когато от него се очаква ключов принос към климатичните цели на Европейския съюз.