
Цените на петрола се понижават в първата борсова сесия за седмицата, с което запазват негативната тенденция от предходната.
Опасенията относно нарастващия брой на случаите на COVID-19 в Китай и потенциалното задълбочаване на глобалната рецесия намаляват перспективите за търсенето на суровини.
В същото време данните показват, че предлагането на суров петрол в Европа се е стабилизирало, като рафинериите непрекъснато натрупват запаси преди влизането в сила на забраната за вноса на руски петрол от 5 декември.
Фючърсите на петрола от сорта брент потънаха с 1.1%, до 86.82 долара за барел в сутрешната търговия, докато тези на американския лек суров петрол паднаха с 0.8%, до 79.42 долара за барел.
"Черното злато" се търгува с 10% под нивата си от миналата седмица и се намира близо до двумесечното си дъно.
Нарастващите случаи на COVID-19 в Китай предизвикаха нови мерки за блокиране в някои от най-големите градове в страната, предизвиквайки опасения относно забавянето на търсенето на суров петрол в най-големия вносител в света.
В момента страната се бори с най-тежкото епидемично огнище от април насам.
Няколко китайски рафинерии са поискали от саудитския износител Saudi Aramco да достави по-малко количество петрол през декември.
Освен това, Китай увеличи квотите си за износ на рафинирани горива, което е индикетор за потенциален излишък в запасите от суров петрол поради намаляващото търсене.
Междувременно, повишаването на лихвите в САЩ от страна на Федералния резерв засили опасенията за потенциална рецесия в САЩ, като членовете на централната банка посочиха, че няма да ограничат затягането на монетарната политика, докато инфлацията не се доближи до годишния си целеви диапазон. Това тласна щатският долар нагоре, понижавайки цените на суровия петрол.

Очаква се протоколът от ноемврийското заседание на Фед, който трябва да бъде публикуван по-късно тази седмица, да хвърли повече светлина върху перспективите пред паричната политика на САЩ.
Рязкото поевтиняване на петрола обаче предизвиква все по-силни спекулации за нови съкращения на доставките от страна на картела на износителите и неговите съюзници във формата ОПЕК+.
През октомври организацията предприе най-голямото намаляване на доставките от две години насам и сигнализира за още подобни действия за стабилизиране на цените.
Следващото заседание на ОПЕК е насрочено за 4 декември, като на него предстои да се вземе решение относно производството. Анализаторите очакват, че всяко по-нататъшно намаляване на предлагането е да доведе до поне временно поскъпване на "черното злато".
Цената на петрола се повиши рязко след съкращаването на добивите на ОПЕК през октомври, но в следващите седмици постепенно се върна обратно на нивата преди решението.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Седем от скритите подземни съкровища на Турция
преди 41 минКои са криптокитовете?
преди 1 часЕврото се очертава като победител от шока от митата на Тръмп
преди 2 часаПет правила за по-добро здраве от бащата на функционалната медицина
преди 2 часаСтило: Скъпи мебели не се правят с евтини машини
преди 3 часаMicrosoft - от трудния старт до световната доминация
преди 3 часаПрочети още
Какво е да ремонтираш легендарното студио Abbey Road - повече пари или повече майсторлък?
darik.bg„Освободете Марин льо Пен“: Тръмп официално подкрепи осъдената крайнодясна лидерка
darik.bgПрезидентът на Южна Корея беше официално отстранен с решение на Конституционния съд
darik.bgТомаш: Ботев Враца е пореден тест за нас, няма място за подценяване (ВИДЕО)
dsport.bgИзненада: ЦСКА 1948 и Борислав Кьосев се разделят
dsport.bgБолката не е нормална: необичайни симптоми при ендометриозата
9meseca.bg