На 19 януари 2025 г. се навършиха 48 години от първата копка за построяването на художествено-архитектурния комплекс Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“

Историята на процеса по изграждането на един от символите на Плевен разказват Регионалният военноисторически музей на Плевен и Валери Какачев, който е част от екипа на музея дълги години.

Плевенската панорама е издигната през 1977 г. в чест на 100-годишнината от голямата битка, решила изхода на Руско-турската освободителна война. Архитектурният проект е на двама млади по това време местни архитекти съответно 25-годишните Пламена Цачева и Иво Петров.

Построена е за 11 месеца. Въпреки тежките зимни условия, строителната техника за броени дни изкопава рекордно количество земна маса - 20 000 м3.

Изграждането на величествения паметник се превръща в дело на всички плевенски граждани, които за построяването му дават своя принос с доброволен труд и парични средства. Без тяхна помощ изпълнението на целия проект не би могло да се осъществи.

Художествено-архитектурен комплекс Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“, ©Община Плевен

Организацията, контролът и взаимодействието между всички трудещи се е впечатляваща. Само за месец – март 1977 г., проектът за сглобяемия цилиндър на Панорамата и работните проекти за всички монтажни елементи – колони, греди, панели са готови.

Съоръжението е грандиозно: цилиндър с диаметър 40 м и височина 20 м. Сградата има форма на пресечен конус, носен от четири стилизирани щика. Три хоризонтални пръстена символизират трите щурма на Плевен, а пръстенът с щиковете – блокадата на града.

Всички необходими стоманобетонови елементи се произвеждат в плевенския завод за строителни конструкции „Ген. Ганецки”. В същото време, плевенското предприятие за леки конструкции „Балканстрой” произвежда елементите за метална покривна конструкция.

Когато тя е монтирана, сградата, като цяло, е затворена. Така към средата на юли 1977 г. е завършен грубият строеж заедно с покривна конструкция.

Следва целенасочена работа по панорамната зала, за да се монтира платното. През цялото време строителните работи са под непрекъснат инвеститорски контрол, който стриктно следи да се спазват проекти и строителните норми.

В края на юли 1977 г. започва монтирането и на платното в панорамна зала, което пресъздава най-мащабното и кръвопролитно сражение за Плевен – Третият щурм (11-12 септември 1877). Платното е изтъкано от лен в текстилния комбинат в гр. Сурск, Пензенска област.

Художествено-архитектурен комплекс Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“, ©Община Плевен

Дълго е 115 метра и широко 15 метра, пристига в Плевен в метална капсула. За да влезе в залата, се налага да се демонтират покривните панели и през покрива с кулокрана да се пусне на площадката, където сега е предметния план.

Операцията по разгъването му е изключително сложна и се провежда под ръководството на художника Николай Овечкин. Вътрешността е изрисувана за 4 месеца от 11 руски художници.

Главен изпълнител и ръководител е Николай Василиевич Овечкин, който на местно ниво си избира и двама български живописци – Христо Бояджиев и Дионисий Дончев. За изрисуването му са използвани близо 5 тона маслени бои.

Така за рекордно кратък период от 11 месеца (325 дни) идеята за построяването на Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“ се реализира до паметната дата 10 декември 1977 г., когато град Плевен отбелязва своя 100-годишен юбилей от освобождението си от османско владичество.