Едно евро ще се отменя за 1.95583 лева след влизането на страната ни в еврозоната.

Това е официалният фиксиран валутен курс и превалутирането ще се извършва спрямо него, заяви заместник- министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов пред националното радио.

Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци са задължени да обявяват цените в лева и в евро, посочи още той.

Те трябва да са ясно обозначени, да са една до друга, с еднаква големина и шрифт, да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга ина потребителя да е ясно коя цена в коя валута е, допълни Павлов.

„Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната“.

“Съветвам ги да не избързват, защото още изчакваме това решение”, коментира Павлов по въпроса за търговците, които вече изписват цените и в евро. По думите му това може да е полезно за предварително ориентиране, но към днешна дата изискване за това все още няма. Павлов допълни:

“Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики”.

Икономическият заместник-министър обясни, че вече е наблюдаван процесът по въвеждане на еврото в други държави. На места е имало между 0.2 и 0.4 процента пренебрежимо повишаване на цените, което понякога е свързано и с некоректни търговски практики.

Именно за такива практики ще следи държавата със своите институции и има готовност дори за приемане на сигнали от граждани. Ще се извършват проверки, понякога и съвместни между различни институции.

“Без да искам по никакъв начин да се стресира бизнеса, добросъвестните търговци, но все пак да се гарантира, че наблюдението е целенасочено, за да няма некоректни търговски практики, за да не се допусне подобно повишаване на цени”.

България очаква “зелена светлина” от ЕС и ЕЦБ за еврозоната

Положителни заключения от докладите за въвеждане на еврото, които се изготвят от Европейската комисия и Европейската централна банка, очаква България, обяви министърът на финансите Теменужка Петкова по време на форума Investor Day, организиран от Българска фондова борса. 

По думите ѝ от началото на годината България покрива критерия за ценова стабилност за членство в еврозоната. Петкова припомни, че през февруари страната ни е изпратила искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади до ЕК и ЕЦБ.

“Очакваме заключенията по тях да станат факт в началото на юни. От началото на годината България устойчиво покрива и критерия за ценова стабилност, което е добър показател за развитието на нашата икономика и очакваме положителни заключения, така че от 1 януари 2026 г. България да заеме своето достойно място в еврозоната”.