Хлебарките могат да живеят до една седмица без глава, а гъвкавите им екзоскелети могат да се огъват и да поемат тежест или удар до 900 пъти телесното им тегло.

Някои видове от тези насекоми могат да задържат дъха си за повече от половин час под вода. Повечето хлебарки са нежелан вредител, но тяхното присъствие е по-притеснително заради това, че са почти неразрушими.

Много финансисти и регулатори описват и криптоиндустрията по същия начин. Престъпниците използват дигиталните валути за пране на пари, терористите се разплащат с тях, а хакерите искат и получават откупите си основно в биткойни.

Много криптомонети са създадени, просто за да могат създателите им да приберат парите на инвеститорите и да изчезнат. 

Освен това индустрията изглежда точно толкова неразрушима, колкото и хлебарките, пише The Economist. Цените на криптовалутите бяха сринати от по-високите лихвени проценти през 2022 г., а "главата" на индустрията беше отрязана. 

Чангпенг Джао и Сам Банкман-Фрид - основателите на най-голямата и втората по големина криптоборси в света, очакват присъди за финансови престъпления, измами и нарушаване на законите за пране на пари.

Регулаторите предприемат репресии срещу много други компании от сектора, но, въпреки това, криптовалутите не само оцеляват, но и отново поскъпват. Биткойнът достигна двугодишен връх от почти 45 000 долара за брой на 11 декември спрямо едва 16 600 в началото на годината.

Защо криптоиндустрията не може да бъде разрушена? 

От една страна, неразрушимостта е вградена в самата блокчейн технология. Биткойнът, етерът и останалите дигитални токени не са компании – те не могат да фалират и да бъдат затворени. Те използват блокчейн регистри, които поддържат база данни с транзакции.

Техните списъци се проверяват от децентрализирана мрежа от компютри, които са стимулирани да продължат да ги поддържат чрез обещанието за нови токени. Само ако цената на токените падне до нула, цялата архитектура би се сринала. 

Затова почти всички инвеститори и анализатори имат много причини да вярват, че някои криптотокени струват повече от нищо.

Първата е, че притежаването на криптовалута е залог за бъдеще, в което използването на блокчейн технологията ще бъде широко разпространено.

Хората в страните с деспотични режими вече използват биткойни и т. нар. "стабилни монети" (от англ. stablecoins - токени, обвързани с твърда валута, като долара), за да съхраняват спестяванията си и да извършват плащания. 

Този тип активи могат да се използват по-широко. Художниците и музеите все още създават или събират незаменими токени (NFT). Доналд Тръмп продава дигиталния си образ за 99 долара на брой.  

По време на криптобума индустрията събра много пари и нае много качествени разработчици. Те работят върху нови начини за употреба на дигиталните активи, като приложения за социални мрежи, игри и др.  

Могат ли хлебарките да бъдат полезни?

С всеки цикъл на покачване и спад става все по-ясно, че криптовалутите не са "балон", като манията по лалетата през17-и век или лудостта по Beanie Babies през 90-те години на миналия век.

Въпреки че биткойнът е волатилен актив, историята на цените му прилича повече на планинска верига, отколкото на един единствен връх, и изглежда тясно свързана с технологичните акции.

Актив, който се люлее нагоре и надолу, а не успоредно с други неща, които хората може да имат в инвестиционните си портфейли, може да бъде полезен диверсификатор. Това е и втората причина, поради която те са желани от много инвеститори. 

Фактът, че биткойнът се е утвърди като сериозен финансов актив, изглежда е двигателят на последния скок в цените.

През август американски съд постанови, че Комисията за ценни книжа и борси - основният регулатор на американските пазари, е проявила произвол, когато е отхвърлила искането на инвестиционната компания Grayscale да преобразува тръст от 17 милиарда долара, инвестиран изцяло в биткойн, в борсовотъргуван фонд (ETF). 

Подобен инструмент би направил инвестициите в биткойн по-лесни за обикновените граждани.

През октомври съдът потвърди решението си и на практика нареди на регулатора да отстъпи. Най-големите мениджъри на фондове, включително BlackRock и Fidelity, също са кандидатствали за стартиране на подобни ETF-и.

Като се има предвид възвръщаемостта, предлагана от биткойна в миналото, както и корелацията му с други активи, резултатът може да бъде прилив на свежи пари в криптоиндустрията, тъй като вече дори и консервативните инвеститори обмислят да вложат малки части от портфейли в крипто с цел диверсификация.

Много хора изпитват инстинктивно отвращение, когато забележат хлебарка. Но въпреки недостатъците си, буболечките имат и полезно приложение - те превръщат разлагащата се материя в хранителни вещества и ядат други вредители, като комарите, например.

Криптовалутата също има своите приложения, включително за диверсификация на портфейлите и запазване на стойността на парите за хората, които живеят в държави с нестабилни финансови системи. И, както изглежда, е почти невъзможно да се убие.