
Скоро ЕС ще одобри кандидатурата на България за приемане на еврото най-рано на 1 януари 2026 г., което ще я направи 21-вия член на валутния съюз на блока.
След години чакане, няколко официални лица са заявили пред POLITICO, че се очаква Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ) най-накрая да дадат своята благословия в доклад, който трябва да бъде публикуван следващата сряда.
Присъединяването на България към еврозоната би помогнало на страната да засили търговията с останалата част от блока, да намали трансакционните си разходи и да засили влиянието си в Брюксел, пише изданието.
„Присъединяването към еврозоната единствено ще засили суверенитета на България — ние ще участваме в процеса по вземане на решения на ЕЦБ“, казва пред POLITICO Атанас Пеканов, икономист и бивш вицепремиер на страната.
В продължение на десетилетия местната валута лев е обвързана с еврото, но страната нямаше думата при решенията на ЕЦБ във връзка с паричната политика, тъй като не беше член.
Ако България се присъедини към единната валута, както е планирано, през 2026 г., централният банкер на страната ще заеме официално място в Управителния съвет на ЕЦБ.
Тъй като обаче страната ще бъде едва 13-ият по големина член на съюза, представляващ по-малко от 1% от брутния му вътрешен продукт, влиянието ѝ върху Съвета ще бъде ограничено, посочват от изданието.

Притесненията остават
Критици обаче предупреждават, че този ход не е безрисков. Приемането на еврото би могло да предизвика, например, поне еднократно покачване на цените, което ще навреди най-вече на по-бедните домакинства в селските райони, тъй като бизнесът се възползва от промяната.
В средносрочен план също така има тенденция ниските вътрешни цени да се доближават до по-високите европейски норми благодарение на увеличената търговия в рамките на блока.
Това е моделът при наскоро приети страни, като Словакия, Естония и Литва, които отбелязаха първоначално покачване на инфлацията. Най-големи са опасенията, че инфлацията ще засегне основни стоки, като зеленчуци, особено в селските райони, където потребителите имат по-малък избор.
„Гласоподавателите в селските райони са скептично настроени, не защото са евроскептици, а поради опасенията от повишаване на разходите за живот“, казва Пеканов, който е основен поддръжник на присъединяването към еврозоната.
В отговор на тези опасения, българският президент Румен Радев предизвика сътресения в страната, след като обяви по-рано през месеца, че иска провеждането на национален референдум за отлагане на присъединяването на страната към еврозоната, пише POLITICO.
Това обаче е малко вероятно да бъде позволено от Конституционния съд на страната, който вече е постановявал в предишни случаи, че подобно гласуване би било противоконституционно.
Изявлението на Радев не намира подкрепа и в парламента, където мнозинството от българските партии подкрепят приемането на еврото.
„Няма смисъл, когато нацията трябва да бъде уверена, че въвеждането на еврото е само от полза за по-добрата конкурентоспособност на нашата икономика, ние да вкарваме дебат, който манипулира хората, ражда в тях страхове и управлява тези страхове в хората“, заяви през тази седмица българският премиер Росен Желязков.
София е на път да изпълни критериите за влизане в еврозоната, след като намали инфлацията до целевия процент - едно от най-големите препятствия в процеса досега.
За да се присъедини към еврозоната, средният темп на инфлация на България в периода април 2024 г. - април 2025 г. трябва да не надвишава с повече от 1.5 процентни пункта средния темп на инфлация в трите държави членки с най-добри резултати в областта на ценовата стабилност.
През 2024 г. това са Ирландия (1%), Италия (1.4%) и Люксембург (1.6%).
Инфлацията в България се понижи от 4.7% през 2023 г. до 2.6% през 2024 г. Очаква се обаче тя да се повиши до 3.6% тази година - доста над нивото от 2.1% в еврозоната за 2025 г., което до голяма степен се дължи на увеличението на ДДС върху много артикули в началото на годината, посочват от изданието.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как държавата ще се бори със спекулата след въвеждането на еврото?
преди 19 минОсъдиха управителя на Централната банка на Словакия за подкуп
преди 41 минХейли Бийбър продаде козметичната си марка за $1 млрд.
преди 49 минНай-горещият град в Европа се бори за прохлада
преди 59 минКои държави в Европа имат най-високи и най-ниски пенсии?
преди 1 часОПЕК+ прие план за добива на петрол през 2027 г.
преди 1 часПрочети още
КЗК и КЗП - заедно срещу евентуална спекула на цените при приемането на еврото
darik.bgМъск потвърди, че напуска правителството на Тръмп
darik.bgНаръчник за перфектен изкуствен тен
darik.bgМач екстрасенсИ: Финалът в Мюнхен - ПСЖ или Интер ще вдига Ушатата?
dsport.bgМило Борисов каза дали Левски се управлява добре (ВИДЕО)
dsport.bgПролетната умора - мит или реалност?
9meseca.bg