От миналата година ПОС терминалите са задължителни за всички бизнеси в Гърция, но въпреки това хиляди търговци продължават да избягват картовите транзакции, пише Ekathimerini. 

В сравнение с предходните години, ситуацията е много по-добра и картовите разплащания се увеличават.

Много от хората обаче все още предпочитат парите в брой, а в някои случаи и плащанията "под масата" - особено в сектора на услугите, който включва таксиметровите шофьори, агенциите за недвижими имоти, адвокатите, лекарите и т.н. 

Използването на карти пък навлиза масово в супермаркети, бензиностанции, хотели и ресторанти. Изненадващо обаче, потребителите през 2023 г. са платили по-малки суми с карта в супермаркетите, в сравнение с 2021 г.

През 2021 г. в малките и големите търговски вериги в южната ни съседка извършените транзакции с карта са общо 320 милиона на брой, а оборотът им достига 7.97 милиарда евро.

През 2023 г. - при приблизително същия брой транзакции (287 милиона), транзакциите с карти са били на стойност едва 6.65 милиарда евро.

Данните от данъчната администрация за търговците, които имат ПОС терминали, но не ги ползват, ще бъдат включени в анализ, който да установи дали размерът на декларираните от тях доходи е близо до средния за техния сектор, пише още изданието. 

Задължителните ПОС терминали в Гърция бяха въведени като мярка, която имаше за цел да увеличи приходите за хазната и да "осветли" икономиката, в която все още много търговци не издават касови бележки. 

През 2023 г., когато картовите терминали станаха задължителни за всички бизнеси в Гърция, данъчните публикуваха статистика, според която от близо 30 000 таксиметрови превозвачи в страната само половината декларират печалба. 

Освен това, едва около 20% от самонаетите гърци и тези, практикуващи т. нар. свободни професии, декларират доходи над 10 900 евро, докато 80% декларират доходи под тази цифра. 

Според властите обаче, тези данни не съответстват на реалните доходи и това налага нуждата от по-строги мерки за контрол.