Учени препрограмираха прахосмукачка робот, така че да може да зарежда телефон и да помага при тренировките у дома, защото смятат, че този тип машини в момента са твърде "бедействащи".

Учени от британския Университет в Бат казват, че все по-популярните домакински уреди се използват средно по по-малко от два часа на ден, но с някои модификации биха могли да работят много по-усърдно.

За да докажат своята теза, те са препрограмирали устройство Roomba да върши най-различна друга домакинска работа и са начертали много други възможни задачи, които би могло да отметне прахосмукачката, като това да си играе с котката и да полива растенията у дома.

Подобни роботи "са считани за ограничени устройства, които могат да изпълняват само една задача, но имаме убедителен аргумент, че не се използват достатъчно за практически задачи", казва авторът на проучването Йошиаки Шиокава.

Глобалният пазар на домакински роботи се оценява на 10.3 млрд. долара през 2023 г., а стойността му се очаква да достигне 24.5 млрд. долара до 2028 г. Това означава, че подобни устройства са все по-често срещана гледка в домовете на хората.

Всеки, който е виждал прахосмукачка робот в действие, може да поспори, че тези идеи са малко преувеличени, предвид факта, че настоящите машини понякога изпитват затруднения с килими и връзки за обувки, когато изпълняват основната си задача.

Въпреки това, учени от Университета в Бат и Университета в Калгари, Канада, са се заели със задачата да докажат, че прахосмукачките роботи и сходни устройства, като косачки, могат да бъдат препрограмирани и модифицирани относително лесно.

Тяхното проучване установява 100 функции, които роботите биха могли да изпълняват с прости корекции в настройките.

След това те са препрограмирали прахосмукачка робот Roomba, така че да изпълнява четири от тях: 

  • устройство, което следва потребителя с прикрепено към него зарядно за телефон;
  • устройство с прикрепен проектор, който прожектира тренировка на стената или тавана;
  • устройство с монитор, който предава на живо, така че потребителят да можете да следи фурната; 
  • устройство със стойка и екран с надпис „не безпокойте“, което е програмирано да отива на конкретно място, с цел свеждане до минимум на евентуални смущения.

Другите, предложени от учените задачи, включват и препрограмиран робот, който пренася хранителните продукти от колата до кухнята.

Според Шиокава, който е докторант в катедрата по компютърни науки в Университет в Бат, проектът доказва, че "след извършването на минимални корекции робот Roomba може да изпълнява множество функции у дома".

"През по-голяма част от деня тези устройства бездействат. Трябва да разширяваме тяхната употреба отвъд основните им задачи, като ги програмираме да се движат физически из дома и да изпълняват редица допълнителни функции“.

Съавторът на изследването д-р Адвайт Шарма споделя същото мнение, като казва, че „времето на бездействие“ на устройствата предоставя „уникални възможности“ за посрещане на „нарастващата нужда от адаптивни роботи и интегрирани системи, които могат безпроблемно да се впишат в ежедневието ни“.