Консорциум от инвеститори, предвождан от Илон Мъск, е отправил оферта на стойност 97.4 млрд. долара за придобиването на OpenAI - създателя на чатбота ChatGPT.

Адвокатът на милиардера Марк Тобероф е потвърдил, че е подал офертата за "всички активи" на технологичната компания пред борда на директорите ѝ.

Офертата е последният обрат в дългогодишната битка между Мъск, който е най-богатият човек в света и дясна ръка на президента на САЩ Доналд Тръмп, и главният изпълнителен директор на Open AI Сам Алтман за бъдещето на стартъп компанията, която е в основата на бума при изкуствения интелект (AI).

В отговор на офертата Алтман пусна пост в притежаваната от Мъск социална мрежа X: "Не, благодаря, но ние можем да купим Тwitter за 9.74 млрд. долара, ако искаш."

Мнозина приписват на OpenAI заслугата за масовото използване днес на инструменти с изкуствен интелект и за това, че слага началото на огромни инвестиции в сектора.

Мъск и Алтман съосновават стартъпa през 2015 г. като компания с нестопанска цел, но отношенията им се влошиха, след като ръководителят на Tesla и X я напусна през 2018 г.

Смята се, че Алтман реструктурира компанията, така че тя да генерира печалба – ход, който, според Мъск, означава, че тя се е отказала от основната си мисия да разработва AI в полза на човечеството.

От OpenAI обаче казват, че преходът към корпорация с цел печалба е необходим, за да се осигурят нужните средства за разработването на най-добрите модели с изкуствен интелект.

Офертата за придобиването на OpenAI е подкрепена от компанията на Мъск xAI, както и от няколко компании за дялово инвестиране, сред които Baron Capital Group и Valor Management.

"Време е OpenAI да се превърне отново във фокусираната върху безопасността и отворения код сила в полза на доброто, която някога беше. Ние ще се погрижим това да се случи," се казва в изявлението на Мъск.

Предложената оферта на стойност 97.4 млрд. долара е много по-ниска от 157-те млрд. долара, на които беше оценена компанията при последния ѝ рунд за набиране на средства през октомври миналата година.

Смята се, че преговорите около нов рунд на финансиране вече оценяват компанията на 300 млрд. долара.

В своя изявление Тобероф казва, че при наличието на по-висока оферта консорциумът е "подготвен да обмисли предлагането на равна на нея или по-висока".

"Като съосновател на OpenAI и най-иновативният и успешен технологичен лидер в историята, Мъск е човекът в най-добра позиция да защити и разрасне технологията на OpenAI," допълва адвокатът на Мъск от негово име и от името на останалите инвеститори.

Създателят на ChatGPT ще си партнира с друг щатски технологичен гигант - Oracle, както и с японска инвестиционна компания и държавен инвестиционен фонд от ОАЕ за изграждането на инфраструктура в сферата на изкуствения интелект в САЩ на стойност 500 млрд. долара.

Новата компания на име Stargate Project беше обявена в Белия дом от президента Доналд Тръмп, който я определи като "най-големия проект за AI инфраструктура в историята" и заяви, че той ще помогне за запазването на "бъдещето на технологията" в САЩ.

Въпреки че е основен съветник на Тръмп, Мъск заяви, че компанията "всъщност не разполага с парите", които обещава да инвестира, без също да предоставя никаква обоснова за това свое твърдение.