Когато възрастна двойка организира гаражна разпродажба, след като продава втория си дом в южната част на Франция, двамата не знаят, че ще бъдат въвлечени в съдебна битка със залог за милиони евро.
88-годишният мъж и 81-годишната му съпруга, идентифицирани с инициали в съдебните документи, но потвърдени пред CNN като г-н и г-жа Фурние от техния адвокат, обявяват за продажба древна африканска маска, наследена от дядото на мъжа.
Дядото - Рене-Виктор Едуард Морис Фурние, служил като губернатор в Централна Африка в началото на 20 век, когато значителни части от континента са под френско колониално управление.
Семейство Фурние продават маската през септември 2021 г. на антиквар за 150 евро, показват съдебните документи. Според техния адвокат Фредерик Мансат Джафре, двамата не знаят пазарната стойност на маската и смятат, че дилърът предлага справедлива цена.
Няколко месеца по-късно научават от статия във вестник, че маската се продава на търг и струва значително повече от това, което търговецът им плаща. Два дни по-късно тя е купена за 4.2 милиона евро.
Фурние завеждат гражданско дело срещу търговеца, което губят през есента на 2022 г. и са осъдени да платят съдебните разноски. Сега те обжалват съдебното решение, твърдейки, че търговецът не е изпълнил „задължението си да предостави преддоговорна информация“.
Двойката иска да анулира продажбата на маската и приходите от търга да бъдат дадени на тях.
Изключително рядък артефакт
Когато обжалването стартира във вторник в съд в Южна Франция, правителството на Габон се намесва и официално иска спиране на производството.
Според съдебните документи, защитата на търговеца твърди, че той не е знаел стойността на маската, когато я купува от двойката, а я открива едва след като отива в аукционната къща, за да я оценят.
Неговите адвокати твърдят, че продавачите нямат основания да претендират за грешка, тъй като самите те предлагат артикула за продажба на цена 150 евро.
Държавата Габон завежда отделно съдебно дело, обвинявайки предшественика на Фурние, че е откраднал маската Нгил и следователно никога не е бил нейн законен собственик, казва Оливия Бето Би Еви - един от адвокатите, представляващи страната, пред CNN.
Ако съдът приеме петицията за спиране на текущото съдебно производство за продажба на маската, Габон ще може да заведе отделно дело за боравене с откраднати стоки и да се бори маската да бъде върната в страната, от която проидхожда.
Очаква се съдът да излезе с решение на 19 декември.
Маската е изключително рядък артефакт с голяма духовна стойност за народа на Габон, казва Бето Би Еви.
Датираща от 19-и век, тя е принадлежала на могъщото общество Нгил - тайна група, натоварена със задачата да раздава правосъдие в общностите Фанг в Габон.
„За западняците маската е предмет на изкуството“, казва Бето Би Еви, „но за африканците, за габонците… това е ритуален предмет, използван за осигуряване на мир в обществото. Много е важна."
Според Sotheby's, тези артефакти "са сред най-редките и най-известните от всички африкански произведения на изкуството", което ги прави "силно търсени, като незаменими крайъгълни камъни на най-добрите колекции от африканско изкуство".
В описанието на маската за търга се казва, че тя е „прибрана около 1917 г. при неизвестни обстоятелства от френския колониален губернатор Рене-Виктор Едуард Морис Фурние, вероятно по време на обиколка на Габон“.
Напрегната правна битка
Адвокатът на двойката твърди в съда, че антикварят умишлено е скрил от тях информация за произхода на маската и е планирал да раздели парите с техния градинар, предоставил му подробности за връзките на Фурние с бившия колониален губернатор.
Именно чрез тази информация търговецът успява да открие произхода на маската, казва адвокатът Мансат Джафре. Твърди се, че двамата са посетили заедно аукционната къща, представяйки се като съсобственици на маската, според съдебни документи.
Двойката казва, че търговецът не ги е информирал за връзката си с техния градинар, нито че е имал намерение да продаде маската им на търг. „
След като Фурние откриват, че маската се продава, те се свързват с търговеца, който им предлага 300 000 евро компенсация, еквивалентна на оценката на аукционната къща за стойността на маската, казва Мансат Джафре.
Децата на двойката съветват родителите си да откажат сумата и да заведат дело. За момента 3.2-те млн. евро, които дилърът е спечелил от продажбата на маската след данъчни удръжки и комисионни, са замразени в банковата му сметка от съда.
Процесът привлича вниманието на голямата африканска диаспора във Франция и в съда идват протестиращи от Габон, които настояват маската да бъде върната в страната им.
Те присътват и в аукционната къща, когато маската е продадена през март 2022 г., според Соланж Бизо, президент на Collectif Gabon Occitanie - организацията, която стои зад протестите.
Тя казва пред CNN, че е „шокирана“ да види колко малко уважение към нейната култура се проявява в съдебната зала.
„Двамата адвокати казаха на съда, че ние, народът на Габон, нямаме законни претенции към маската“, казва Бизу. „Бях шокирана да видя, че тези, които участваха в процеса, не се интересуваха от маската, не ги интересуваше какво означава тя за нас. Всичко, което искаха, бяха пари.“
Днес по света са останали само дузина маски Нгил, според съдебните документи. Много от тях са в ръцете на частни колекционери. Засега самоличността на купувача на маската остава неизвестна.
Призиви за реституция
Френският президент Еманюел Макрон многократно е призовавал за връщане на колониалните артефакти от френски колекции на техните оригинални собственици.
След избирането му през 2017 г. той изрази желанието си „да бъдат налице условия в рамките на пет години за временно или постоянно връщане на африканското наследство в Африка“.
Според доклад, представен на Макрон през 2018 г., във френски обществени колекции има най-малко 80 000 предмета от Субсахарска Африка. Досега само шепа от тях са върнати в страните им на произход.
Някои от тях за неопределено време - като съкровището на Беханзин, върнато на Бенин през 2020 г., а други чрез дългосрочни заеми, като меч и ножница на западноафриканския лидер Омар Тал, които в момента са изложени в музей в Сенегал.
В допълнение към Бенин и Сенегал, още пет африкански страни – Чад, Мадагаскар, Кот д’Ивоар, Етиопия и Мали, са отправили официални искания за реституция от френското правителство.
Въпреки това, тъй като маската Нгил в центъра на текущия процес не е в публична колекция, Габон не може да иска нейното възстановяване от Франция.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво научи в Бутан университетски преподавател за щастието?
преди 11 часаКруизните компании отговарят на свръхтуризма с частни курорти
преди 12 часаКакво е акт 16 и кога се издава?
преди 12 часаНефт Дашларъ: Градът, който плува в най-голямото езеро на планетата
преди 13 часаБНБ: Отслабват нагласите за придобиване на ново жилище
преди 14 часаПредставители на шест клуба от Шампионската лига идват у нас за FootballNext
преди 16 часаПрочети още
Пикантните подправки и ползите за здравето
darik.bgМелания Тръмп, загадъчната първа дама, която (този път) може да го направи по различен начин
darik.bg„Удряй и бягай“: След побоя над израелски фенове в Амстердам, местните власти признават, че били изненадани (ВИДЕО)
darik.bgЧелси и Арсенал играха за Манчестър Сити и Ливърпул (ВИДЕО)
dsport.bgЛудогорец допусна гол, но записа девета поредна победа
dsport.bgВ 'УМБАЛ – Пловдив' ще се проведе безплатно обучение за контрол на диабета
9meseca.bgЛуда надпревара: Бъдете една крачка напред за Black Friday 2024 с Gombashop
idei.bgКакво търси жената в жилището на мъжа?
idei.bg4 цвята, в които никога не трябва да боядисвате в хола си
idei.bg