
Глобална мрежа за зловреден софтуер, откраднала 5.9 млрд. долара и свързана и с други престъпления, е била разбита с усилията на правоприлагащи органи от цял свят, обявиха от Министерството на правосъдието на САЩ.
От ведомството са си партнирали с ФБР и други международни агенции за разбиването на "вероятно най-голямата мрежа за ботове в историята”. Т. нар. ботнет е мрежа от компютри, които са заразени със зловреден софтуер и са контролирани от злонамерен играч.
На китайския гражданин Юнхъ Уанг, който също така има гражданство от Сейнт Китс и Невис, са повдигнати обвинения за създаването и управлението на мрежата. Срещу Уанг са повдигнати обвинения в заговор за извършване на компютърни и парични измами и пране на пари.
Ако бъде признат за виновен по всички обвинения, той е заплашен от до 65 години затвор. В обвинителния акт се посочва, че в периода 2014 – 2022 г., Уанг и негови съучастници са създали и ръководили мрежа от ботове на име 911 S5 от около 150 сървъра по цял свят.
Мрежата е хакнала над 19 милиона IP адреса в близо 200 държави, според Министерството на правосъдието на САЩ. IP адресът е уникален код, който идентифицира дадено устройство в интернет или в мрежа.
Мрежата от ботове е била използвана за извършването на кибератаки, измами в големи мащаби, експлоатация на деца, тормоз, бомбени заплахи и нарушения на износа, казват още от институцията.
От САЩ изчисляват, че от компрометирани IP адреси са произлезли над половин милион измамни искове за обезщетение при безработица, с което са нанесени загуби за над 5.9 млрд. долара.

Мрежата също така е позволявала на киберпрестъпници да купуват стоки с откраднати кредитни карти или да перат пари.
Смята се, че Уанг е продавал достъп до IP адресите и е получил близо 99 млн. долара, както и че е закупил имоти в САЩ, Сейнт Китс и Невис, Китай, Сингапур, Тайланд и Обединените арабски емирства.
Активи на стойност около 60 млн. долара са конфискувани или идентифицирани за конфискация, в това число автомобили Ferrari и Rolls-Royce и няколко часовника, според Министерството на правосъдието на САЩ.
Правоприлагащите органи в Сингапур и Тайланд, както и технологичният гигант Microsoft, са сред организациите, които са помогнали с разследването.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 6 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 6 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 7 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 8 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 8 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 8 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgНа живо: Левски удвои срещу ЦСКА 1948, Алекс Колев пропусна дузпа
dsport.bgЛудогорец се отърси от загубата на „Лаута“ с три безответни гола срещу Крумовград
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg