Глобална мрежа за зловреден софтуер, откраднала 5.9 млрд. долара и свързана и с други престъпления, е била разбита с усилията на правоприлагащи органи от цял свят, обявиха от Министерството на правосъдието на САЩ.

От ведомството са си партнирали с ФБР и други международни агенции за разбиването на "вероятно най-голямата мрежа за ботове в историята”. Т. нар. ботнет е мрежа от компютри, които са заразени със зловреден софтуер и са контролирани от злонамерен играч.

На китайския гражданин Юнхъ Уанг, който също така има гражданство от Сейнт Китс и Невис, са повдигнати обвинения за създаването и управлението на мрежата. Срещу Уанг са повдигнати обвинения в заговор за извършване на компютърни и парични измами и пране на пари.

Ако бъде признат за виновен по всички обвинения, той е заплашен от до 65 години затвор. В обвинителния акт се посочва, че в периода 2014 – 2022 г., Уанг и негови съучастници са създали и ръководили мрежа от ботове на име 911 S5 от около 150 сървъра по цял свят.

Мрежата е хакнала над 19 милиона IP адреса в близо 200 държави, според Министерството на правосъдието на САЩ. IP адресът е уникален код, който идентифицира дадено устройство в интернет или в мрежа.

Мрежата от ботове е била използвана за извършването на кибератаки, измами в големи мащаби, експлоатация на деца, тормоз, бомбени заплахи и нарушения на износа, казват още от институцията.

От САЩ изчисляват, че от компрометирани IP адреси са произлезли над половин милион измамни искове за обезщетение при безработица, с което са нанесени загуби за над 5.9 млрд. долара.

Мрежата също така е позволявала на киберпрестъпници да купуват стоки с откраднати кредитни карти или да перат пари.

Смята се, че Уанг е продавал достъп до IP адресите и е получил близо 99 млн. долара, както и че е закупил имоти в САЩ, Сейнт Китс и Невис, Китай, Сингапур, Тайланд и Обединените арабски емирства.

Активи на стойност около 60 млн. долара са конфискувани или идентифицирани за конфискация, в това число автомобили Ferrari и Rolls-Royce и няколко часовника, според Министерството на правосъдието на САЩ.

Правоприлагащите органи в Сингапур и Тайланд, както и технологичният гигант Microsoft, са сред организациите, които са помогнали с разследването.