Следващият път, в който тичате с всички сили към изхода на летището, от който трябва да се качите на самолета си, помислете за персонала на авиокомпанията, който се е погрижил той да е свободен.
Разпределянето на изходи за авиокомпании на летищата е изненадващо сложна задача.
"При наличието на 15 изхода и 10 самолета има около 570 млрд. възможности," казва доктор Йозеф Дойч, който работи по проблема с разпределението на изходи като ръководител квантови изчисления в Lufthansa Industry Solutions.
Избирането на най-добрия изход за всеки полет може да помогне за съкращаване на времето за рулиране на самолета и да намали струпванията, което означава, че пътниците прекарват по-малко време в чакане на пистата.
Това също така намалява количеството необходимо гориво, а оттам и вредните емисии на самолета.
Изходите обикновено се разпределят, когато излезе разписанието на полетите за до година напред, но след това се преразглеждат с месец аванс, седмица аванс и накрая в деня на полета.
Когато се избира най-доброто място за паркиране на самолета, трябва да се балансира между всички видове приоритети.
"Например, определени превозвачи може да получат достъп до изходи близо до техните салони на терминала и други съоръжения. Освен това, полетите с голям брой пътници с прекачвания често се разпределят така, че да се оптимизират времената за трансфер и да се подобри цялостното изживяване на пасажерите," казва Джордж Ричардсън, съосновател на компанията за управление на летища AeroCloud.
"Някои авиокомпании, най-вече нискотарифните превозвачи, може да избират по-изгодни от финансова гледна точка, но по-отдалечени изходи с по-ниски такси за паркиране, давайки приоритет на оперативните разходи пред близостта до основния терминал."
Част от другите фактори са посоката, от която идва самолетът, видът самолет, пистата, на която ще бъде разпределен, наличността на изходите, летищния персонал, връзките на клиентите и багажа и планираните рулирания на други самолети.
Още по-лошото е, че много от тези фактори могат да се променят в последната минута.
Междувременно, полетите със закъснение може да увеличат затрудненията, като принуждават летища и авиокомпании да преназначават изходи в последната минута, което увеличава времето, в което пътниците трябва да чакат и потенциално води до отмяна на полети.
Предвид нивото на сложността, вероятно бихте си помислили, че умен компютърен софтуер се справя с тази работа, но трябва да помислите отново. Работата по разпределението на изходите често се извършва с помощта на изненадващо базови технологии, според проучване на AeroCloud.
"Ще се изненадате колко летища по света все още управляват ръчно този процес," казва Ричарсън.
От ръководителите на летища, които са участвали в проучването AeroCloud, 40% са казали, че за съхраняване и управление на информация, свързани с дейността на техните летища, в това число и управлението на изходите, се използват документи в Excel и Word.
В последно време обаче има сериозни инвестиции в по-усъвършенствани системи. Миналата година, например, American Airlines представи Умно управление на изходите на летище Далас Форт Уърт.
Системата използва машинно обучение, за да насочва пристигащите самолети към най-близкия наличен изход с най-кратко време за рулиране.
Машинното обучение е подразделение на изкуствения интелект, където големи масиви от данни се използват за обучението на система, която може да бъде променяна, така че да подобрява резултатите си.
В случая със системата на American Airlines се използват информацията за полетите в реално време и други данни, за да се избере към кой изход да бъде насочен съответния самолет.
"Обикновено нашите екипи разпределят ръчно изходите със стандартни компютърни системи. На летище Далас Форт Уърт, което е нашият най-голям хъб, този процес отнемаше около четири часа," казва говорител на American Airlines.
Новата система може да завършва процеса за 10 минути, което съкрати времето за рулиране на самолетите с 20%, спестявайки ни около 5.3 млн. литра реактивно гориво всяка година, посочва още говорителят.
Нови технологии
Lufthansa Industry Solutions - подразделение на германската авиокомпания Lufthansa, планира да използва квантови изчисления, за да се справи с проблема.
Квантовите изчисления използват странните, но мощни свойства на кюбитовете за решаване на определени задачи много по-бързо от традиционните компютри. В момента развитието на тези компютри е в начален стадий.
Разпределянето на изходите на летищата е задача, с която традиционните компютри и алгоритми се затрудняват да се справят бързо, като времената за изчисления се увеличават непропорционално на мащабите на задачата.
Доктор Дойч обаче е уверен, че подходите с използването на квантови компютри ще се справят с този проблем.
"Квантовите алгоритми ще позволят оптималното разпределение на изходи и други ресурси, дори и на големи летища и пътни мрежи. Тези алгоритми ще могат да реагират на променящите се външни фактори посредством обновени оптимални решения в реално време".
Lufthansa в момента проучва кои от различните нови системи за квантови изчисления ще бъдат най-подходящи за нейния проект. Тя провежда симулации, които могат да предоставят индикация за това колко ефективни могат да бъдат квантовите изчисления.
"При първите ни изпитания нашите оптимизирани решения успяха да намалят времето за транзит на пътниците с близо 50%," допълва доктор Дойч.
На фона на нарастващия натиск по отношение на капацитета на летищата, тези подобрени техники биха могли да помогна за намаляване на количеството на необходимите разширения, казва Ричардсън от AeroCloud.
"Капацитетът е голям проблем за много летища и дори и да искат да поемат нови превозвачи или дестинации, физическото разширяване блокира този процес. Те трябва да използват оптимално настоящите си ресурси."
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Авиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
- Oxfam: Въглеродните емисии на най-богатия 1% увеличават глада, бедността и смъртността
- Ще влязат ли някога в употреба устойчивите авиационни горива?
- Авиокомпания продаде по погрешка стотици билети за първа класа на занижени цени
Калкулатори
Най-ново
През 2020 г. спортист заложи на биткойна. Сега това му се отплаща
преди 55 минВъглищата - мръсни, опасни и безсмъртни
преди 1 часЗащо хиляди се редят на опашка, за да видят вонящо цвете?
преди 1 часПрогноза: Глобалните емисии на C02 с нов рекорд през 2024 г.
преди 2 часаПрез третото тримесечие: Заплатите в частния сектор растат с 14.3%
преди 2 часаЗаради AI: Всеки може да стане жертва на дийпфейк порно
преди 3 часа