Учени разработиха първия в света изкуствен интелект за четене на мисли, който превръща мозъчните вълни в четлив текст, съобщава Daily Mail.
Той работи с помощта на шлем, покрит със сензор, който следи специфичната електрическа активност в мозъка, докато ползвателят му мисли, и я преобразува в думи, обяснява darik.bg.
Google отговори на OpenAI с Gemini, но отново се „спъна“ на старта
Революционната технология е разработена за първи път от екипа на Технологичния университет в Сидни, който твърди, че тя може да доведе до революция в грижите за пациенти, останали неми вследствие на инсулт или парализа.
Преносимата, неинвазивна система е крайъгълен камък, осигуряващ трансформиращи комуникационни решения за хора, засегнати от инсулт или парализа.
Демонстрационният видеоклип показва как човек мисли изречение, показано на екрана, което след това се превключва в това, което моделът на изкуствения интелект е декодирал - и резултатите са почти напълно идентични.
Екипът вярва, че иновацията ще позволи безпроблемно управление на устройства, като бионични крайници и роботи, позволявайки на хората да дават указания, като просто мислят за тях, пише Ny Breaking.
Изкуственият интелект: Рискове и възможности
Водещият изследовател професор КТ Лин заяви: "Това изследване представлява пионерски опит в превеждането на необработени ЕЕГ вълни директно на език, което е голям напредък в областта."
"То е първото, което интегрира техники за дискретно кодиране в процеса на превод на мозъка в текст, предлагайки иновативен подход към невронното декодиране. Интегрирането с големи езикови модели също така открива нови хоризонти в неврологията и изкуствения интелект."
Предишните технологии за превод на мозъчни сигнали на език изискваха или операция за имплантиране на електроди в мозъка, като например Neuralink на Елон Мъск, или сканиране с апарат за ядрено-магнитен резонанс, което е важно, скъпо и трудно за използване в ежедневието.
След това екранът се превключи към това, което моделът на изкуствения интелект беше декодирал, и резултатите бяха почти идентични. Новата технология обаче използва обикновен шлем на главата, за да прочете какво мисли човекът.
За да изпробват технологията, Лин и екипът му провеждат експерименти с 29 участници, на които се показва изречение или фраза на екрана и те трябва да мислят за прочитането му.
След това моделът на изкуствения интелект показваше това, което е интерпретирал от мозъчните вълни на субекта.
В един от примерите участникът е помислил: "Добър вечер!" Надявам се, че сте добре. Ще започна с едно капучино, моля, с допълнителна доза еспресо".
След това екранът показа "мисленето" на изкуствения интелект и показа неговия отговор: "Добър ден!" Добре ли сте? Капучино, с допълнителен шот еспресо.
Как ChatGPT прави живота на хакерите по-лесен?
DeWave може да превежда ЕЕГ сигналите в думи, като използва големи езикови модели (LLM), базирани на големи количества ЕЕГ данни от модела BART, съчетаващ двупосочен контекст BERT и декодер ChatGPT от ляво на дясно.
Екипът отбелязва, че понастоящем точността на превода е около 40%, но продължават работата си, за да я повишат до 90%.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 1 часДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 1 часШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 2 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 3 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 3 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 3 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bg100-годишното съперничество между България и Ирландия
dsport.bgСуперсблъсъци в първите по рода си четвъртфинали от Лига на нациите
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg