Сайтът с 19-годишна история Reddit, част от който са милиони онлайн форуми, пласира акциите от своето първично публично предлагане (IPO) на цена от 34 долара за брой, или в горната граница на предварително зададения ценови диапазон.
Първичното предлагане е генерирало 519 млн. долара, според прессъобщение на компанията, като ѝ определя пазарна оценка от близо 6.5 млрд. долара. От Reddit планираха да пласират акциите в диапазона 31 - 34 долара за брой.
Борсовият дебют днес ще бъде първият за голяма компания в сферата на социалните медии от този на Pinterest през 2019 г., както и една от много малкото сделки, подкрепени с рисков капитал за последните две години.
Reddit пласира 15.28 млн. акции при предлагането, докато съществуващите акционери са продали други 6.72 милиона. Пазарната оценка на компанията намалява, в сравнение с 2021 г., когато беше оценена на 10 млрд. долара като непублична компания в пика на технологичния бум.
Повишаващата се инфлация и нарастващите лихвени проценти изтласкаха инвеститорите от рисковите активи през 2022 г., като принудиха стартъпите да ограничат разходите си, намалиха пазарната им оценка и ги накараха да се фокусират върху печалбата вместо върху растежа.

Astera Labs също излезе на борсата
Вчера компанията за хардуер за центрове за данни Astera Labs излезе на борсата, като цената на акциите ѝ скочи със 72%, на фона на огромния интерес към всичко, което включва изкуствен интелект (AI).
IPO-то обаче е в период на продължителна суша от повече от две години, като Instacart, Klaviyo и Arm Holdings са сред малкото технологични компании, предложили свои акции в този период.
Бизнесът с реклама
Основният бизнес с онлайн реклама на Reddit е изправен пред конкуренцията на гиганти в индустрията, като Alphabet и Meta. Компанията счита Snap, X, Pinterest, Discord, Wikipedia и притежаваната от Amazon стрийминг услуга Twitch за конкуренти, според проспекта й за първично публично предлагане.
Приходите на Reddit нарастват с 20% през миналата година - до 804 млн. долара. Нетната ѝ загуба за 2023 г. е 90.8 млн. долара, след като отчете 158.6 млн. нетна загуба в предходната година.
От компанията също така посочват, че лицензирането на данни може да се превърне в много печеливша дейност и че планира да генерира около 66.4 млн. долара от подобни сделки през 2024 г.
Reddit наскоро влезе в партньорство с Google, предоставяйки на гиганта в онлайн търсенето по-голям достъп до данните на компанията за обучение на AI модели и за други задачи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
ЕЦБ: Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция не са готови за еврозоната
преди 5 часаПравителството увеличава социалната пенсия за старост със 7.8% от 1 юли
преди 5 часаТри български университета в престижна глобална класация за устойчивост
преди 6 часаОще магазини на Kaufland в София ще отдават паркоместа под наем
преди 7 часаЖилищата стават все по-скъпи: Цените растат двуцифрено и през 2026 г.
преди 7 часаБългария вече е Frontier Market: Международно признание за капиталовия пазар
преди 7 часаПрочети още
Поли Генова: Имах нужда от помощ! Певицата откровено за терапията и тъмните моменти
darik.bgИ Радев, и БСП може да подкрепят Йотова за президент! Говори Крум Зарков!
darik.bgИвелин Михайлов: Лъжа е, че закривам „Исторически парк“!
darik.bgНе покривайте бебешката количка със суха пелена в жегите - ето как да предпазим бебето от прегаряне
9meseca.bg