Два редки черни вълка - вероятно брат и сестра, са забелязани на камера да пресичат поток в полска гора, съобщи природозащитна организация.

Необичайната гледка, заснета миналата година на видеокамера, поставена от координатора на проекта SAVE Wildlife Conservation Fund Poland Йоана Точидловска, подтиква организацията да събира изпражнения в гората с надеждата да научи повече за генетиката на вида.

„Това е нещо ново и необичайно“, казва Точидловска пред Асошиейтед прес. Тя първоначално поставя камерата, за да изучава бобри. Когато забелязва, че вместо това записва вълци, я оставя там.

В един клип черен и сив вълк бавно пресичат поток в гората, като водата е почти до коремите им, преди да скочат на брега. Втори клип, заснет миналата есен, записва два черни и един сив вълк, преминаващи през същия поток.

Повечето от 2500 до 3000 вълка в Полша са сиви с червени или черни акценти. Черната козина идва от генетична мутация, която вероятно е дошла от опитомени кучета преди хиляди години.

Тъмната козина при вълците е рядкост в Европа поради намаленото генетично разнообразие, но поне половината от популацията им има черна козина в националния парк Йелоустоун в Съединените щати.

И двете черни животни са били около 30 килограма - приблизително колкото немска овчарка. Тъй като вълците пътуват на семейства, според Точидловска, те вероятно са братя и сестри и са на около една година. Поне единият е мъж.

Природозащитната организация, която наблюдава вълците в Полша от 13 години, не разкрива местоположението на гората, за да ги предпази от бракониерство и да предотврати разпространението на дезинформация.

Вълците са изчезнали в Полша през 50-те години на миналия век, но популацията им се завърна през последните години, особено в централната част на страната в началото на 2000-те.

Точидловска и нейните колеги обучават хората как да живеят безопасно в райони, обитавани от глутници вълци.

„За хората това е нов феномен“, казва пред АП Роман Гула, ръководител на проекта за наблюдение на вълци на организацията. „Образованието е една от нашите основни цели.“

Фондът за опазване обяви резултатите от наблюдението миналата седмица във Facebook и поиска финансова подкрепа, за да плати за генетичното изследване, което да покаже повече за мутацията на черната козина.