Rio Tinto Group и Glencore Plc обсъждат обединяването на своите бизнеси, което, ако бъде успешно, ще се превърне в най-голямата сделка в историята на добивната индустрия. Обединението ще създаде гигант, който ще може да съперничи на дългогодишния лидер BHP Group.

Rio и Glencore наскоро са провели разговори на ранен етап, според анонимни източници, цитирани от Bloomberg. Не е ясно дали те все още продължават.

Rio Tinto е втората най-голяма минна компания в света с пазарна капитализация от около 103 милиарда долара, докато Glencore е оценена на около 55 милиарда долара. За сравнение, BHP струва около 126 милиарда долара.

От Rio и Glencore засега не коментират официално темата. Акциите на Rio на борсата в Сидни поевтиняха с цели 1.8% в ранната търговия в петък, докато американските депозитарни разписки на Glencore поскъпнаха с цели 8.7%.

Потенциалната сделка обаче би била изправена пред множество потенциални препятствия. Огромният въглищен бизнес на Glencore може да се превърне в пречка, като една от опциите е да бъде отделен.

По-малките активи на компанията в държави, като Казахстан и Демократична република Конго, може да не са привлекателни за Rio Tinto. Освен това, двете компании имат много различни култури и истории, отбелязва Bloomberg. 

Минната индустрия стана свидетел на серия от сливания и придобивания през последните няколко години, водени до голяма степен от желанието на най-големите производители да разширят присъствието си в добива на мед - метал, който е в центъра на световните усилия за декарбонизация.

Glencore и Rio Tinto притежават едни от най-добрите медни мини в света, но Rio, подобно на BHP, все още зависи силно от желязната руда, за да управлява печалбите си, във време, когато продължилият десетилетия строителен бум в Китай е към своя край и пазарът на желязна руда изглежда се насочва към продължителен период на слабост.

Историята се повтаря

Glencore, която през 2014 г. предложи сливане с Rio Tinto, беше един от най-агресивните търговци в сектора. Нейният бивш главен изпълнителен директор Иван Глазенберг, който изготви предложението към Rio преди повече от десетилетие, все още притежава почти 10% от компанията.

„Забавно е как историята се повтаря. Особено след като оттогава насам двете компании са тръгнали по много различни пътища“, коментира анализаторът на RBC Capital Markets Бен Дейвис. 

През изминалото десетилетие Rio Tinto се опита да се отклони от изкопаемите горива. Тя напусна напълно въгледобива и вместо това се опита да развие бизнеса си с мед и литий. За разлика от нея, Glencore добави повече въглища, включително закупуване на някои от мините на Rio. 

Glencore направи неуспешна оферта за закупуването на Teck Resources Ltd. през 2023 г., но в крайна сметка се задоволи само с въглищното звено на по-малката компания. Миналата година BHP се опита да купи Anglo American Plc в сделка за 49 милиарда долара, но също не успя. 

Път, изпълнен с препятствия

Glencore е най-големият спедитор на въглища в света и компанията наскоро реши да не отделя високодоходното звено след обратна връзка от своите инвеститори.

Тя добива никел и цинк - суровини, които Rio няма, както има медни и кобалтови мини в Демократична република Конго. Страната е трудно място за работа, което Rio Tinto отдавна избягва.

Glencore управлява и един от най-големите бизнеси за търговия със стоки в света, както и за доставка на огромни количества метали, въглища и петрол. Тя е и най-големият спедитор в света на термични въглища, както и водещ производител на коксуващи се въглища. 

Потенциалното сливане със сигурност ще предизвика антитръстов контрол от страна на регулаторите. Едно от най-очевидните препятствия обаче е сблъсъкът на културите между двете компании. 

Glencore е известна като бърза и динамична компания, която си е извоювала името като търговец на суровини, преди да навлезе в минното дело. Компанията е регистрирана през 2011 г. под ръководството на бившия шеф Глазенберг, преди той да прехвърли управлението на Гари Нейгъл.

Rio Tinto е предпазлива по отношение на сливанията и придобиванията, на фона на двете катастрофални сделки преди повече от десетилетие, но предпазливо се върна на пазара през последните години.

Компанията придоби медодобивна компания за 3.1 милиарда долара, литиев проект в Аржентина и договори сделка за 6.7 милиарда долара за закупуване на Arcadium Lithium Plc. миналата година. 

Изпълнителният директор на Rio Якоб Стаусхолм обаче остава скептичен относно големите транзакции, опасявайки се от критики от страна на акционерите.  

Промяна в имиджа

Rio Tinto претърпя радикална културна промяна след скандала с унищожаването на древен аборигенски обект в Австралия, което, в крайна сметка, струва работата както на изпълнителния директор, така и на председателя на Съвета на директорите. 

Под ръководството на Стаусхолм компанията се опита да възстанови репутацията си и да се справи с проблемите, свързани с експлоатацията на служители, сексуалния тормоз и расизма в нейните мини. 

Glencore се сблъска със собствените си репутационни предизвикателства, след като плати над 1.5 милиарда долара през последните години за разрешаване на поредица от разследвания на подкупи и корупция по света.

И двете компании имат големи акционери. След Глазенберг, вторият по големина акционер в Glencore е суверенният фонд на Катар, докато Aluminium Corp. от Китай държи над 14% от Rio Tinto, според данните на Bloomberg.